Gruntování může sice fungovat jako forma meditace, jenže výpary z čisticích prostředků mohou plíce poškodit stejně jako 20 cigaret denně. "Zejména když je někdo člen nějaké profesionální úklidové služby a každý den bez nějakého větrání, bez respirátoru používá čisticí prostředky, tak to může po delší době představovat riziko," varoval předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti Vladimír Koblížek.
Řada prostředků totiž obsahuje dráždivé látky. A je jedno, jestli používáme víc sprej nebo tekutá čistidla. Dlouhodobé uklízení tak může vést i k poškození plic a k astmatu.
[chooze:article;value:582308]
Nemocných přitom neustále přibývá. "Lidí, kteří mají chronickou plicní nemoc, když se bavíme konkrétně o této entitě, je přibližně 200 tisíc diagnostikovaných," upozornil předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním Milan Sova.
Další tisíce Čechů o své nemoci vůbec nevědí. Dušnost, která plicní nemoci doprovází, podle lékařů často podceňují. U 69leté Věry se problémy začaly objevovat před devíti lety. Přidal se kašel, stav se zhoršil natolik, že vyhledala specialistu. Diagnostikoval jí chronickou obstrukční plicní nemoc.
"Vyvaruji se městu, hodně jezdíme do hor, abych nedostala infekci do těch plic. Z toho jsem se dostávala vždycky měsíc," sdělila Věra.
[chooze:article;value:581339]
"Prevence je nadevše. Pokud preventivně zasáhneme, nemusíme pak řešit nemoc. Nekouřit, být informován ohledně preventivních akcí," poradila předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů Ivana Čierná Peterová.
Úklid domácnosti řeší hlavně něžné pohlaví. Muži domácím pracím věnují až o polovinu méně času než ženy. Riziku jsou vystaveni i ti, kteří uklízejí jen jednou za 14 dní. Českou republiku ročně vyjdou léky na léčbu plicních onemocnění na téměř 3,5 miliardy korun.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.