Diváci televize Nova neustále naráží v obchodech na nekvalitní potraviny. Jeden takový podnět přišel z Berouna, kde se zákazníkům nezdálo zboží jak v tamním Kauflandu, tak i v Penny Marketu.
Redakce pořadu Na vaší straně se to rozhodla prověřit. Před prvně jmenovanou prodejnou bylo čisto, koše vynesené. Uvnitř našel redaktor velký výběr ovoce i zeleniny, vše čerstvé a upravené, prodavačky navíc nespustily z regálů oči a zboží pravidelně doplňovaly. Ostatní potraviny také neměly chybu. Ta se našla jen pod regály – byly tam vysypané těstoviny a poházené svíčky. Prodavačky ale po upozornění vše napravily.
[chooze:article;value:593376]
Druhým cílem byla berounská Billa. Tam byla situace jiná – mezi jablky a hroznovým vínem se objevilo několik shnilých kousků, špína a prach jak v regálech, tak i pod nimi. Po upozornění nařídil vedoucí prodejny okamžitou nápravu.
Do třetice reportér prověřil Penny Market. Tam už to bylo o poznání horší – plesnivá mandarinka, shnilé a rozteklé hroznové víno, o kus dál vysypaná mouka. Nakonec si vybrala redakce prodejnu Albert v Králově Dvoře. Ovoce čisté, chladicí boxy se jen lesknou. Celkový dojem kazil snad jen přeplněný odpadkový koš před obchodem. V závěru lze konstatovat jediné, a to, že ve všech prodejnách případné chyby a nedostatky hned napravili.
Ceny potravin
Kromě kvality potravin zákazníky trápí i jejich ceny. Návštěva obchodu bývá často pořádnou ranou pro rodinné finance. "Pokud jde o současný stav, předpokládáme spíše stabilizaci cen, nevypadá to, že by se něco zdražovalo skokově. U některých komodit jsme závislí na světovém trhu. Další věcí jsou ale náklady – ceny potravin se kvůli nákladům na jejich výrobu rozhodně nevrátily na úroveň před válkou na Ukrajině, v mnoha případech stoupají," tvrdí prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.
"Pokud nebudou nějaké zásadní otřesy, politická situace nebo katastrofální neúroda, tak ceny potravin polezou nahoru za letošní rok tak o 3 %, což je normální, to není nic neobvyklého," říká ekonom Tomáš Maier z České zemědělské univerzity. "Měly by klesat ceny energií. I ty koncové ceny pro domácnosti klesají, mělo by to pomáhat i firmám, nižší ceny energií se mohou propsat i do cen potravin," domnívá se ekonom Štěpán Křeček.
[chooze:article;value:596372]
Co čekat u potravin, které nakupujeme nejčastěji?
Máslo
"Na pokles ceny másla čeká každý jako na smilování, protože od podzimu nám cena vyrostla jako v několika minulých letech někam k 70 korunám za kostku. Kdykoliv to v minulosti tak bylo, ještě před Vánocemi začala cena klesat, teď je to výjimka, museli jsme čekat až do ledna na pokles cen. A není důvod, proč by neměly pokračovat ve zlevňování," poznamenal ekonom Petr Bartoň.
"Mohli bychom se dočkat, že v akci bude máslo pod 40 korun, ale zase 'mohli'. Myslím si, že o prázdninách by se to k těmto hodnotám mohlo dostat," potvrzuje Maier.
Ovoce a zelenina
Vrchol cen zeleniny máme ještě před sebou. Klesat začnou až v dubnu. "U ovoce a zeleniny se ceny vyvíjí cyklicky, záleží vždy na úrodě. Jakmile budou přicházet jarní měsíce, tak nebudeme muset dovážet až ze severu Afriky, bude přicházet úroda z Evropy, pak i česká úroda, což ceny ovoce a zeleniny sníží. Narůstají v průběhu zimy náklady na skladování, postupně se ovoce a zelenina musí vyhazovat, protože ne všechny kusy přežijí to skladování, což zvyšuje ceny na pultech obchodů," upřesnil Křeček.
[chooze:article;value:595554]
"Jako vždycky platí, že na každé zdražené ovoce nebo zeleninu je zase nějaké zlevněné. To jsme viděli i loni, kdy například celer významně zdražil za uplynulý rok téměř o 40 %, na druhou stranu zase cibule zlevnila skoro o čtvrtinu," dodal k tomu ekonom Bartoň.
Káva a čokoláda
Kdo ale nad cenami letos zapláče, jsou milovníci čokolády a kávy. Jeden výrobce cukrovinek už oznámil, že za stejnou cenu bude prodávat menší čokoládu. "Kakaové i kávové boby neustále zdražují na světových trzích už více než rok, do čokolády se přenesla většina zdražení na světových trzích, v kávě jsme zatím ještě na začátku," upřesnil Bartoň. "V Brazílii i jihovýchodní Asii jsou obrovská sucha, která ničí úrodu kávy, a proto je ta cena velmi vysoká," uvedl Křeček.
[chooze:article;value:596951]
Další potraviny
Dalším kandidátem na potenciální zlevnění jsou vejce. "Ta v posledním období po celém světě zdražovala v souvislosti s ptačí chřipkou. Ta pomine, podaří se ji vymýtit, vejce budou moci zlevnit na rozumnější ceny – ale nejdřív za měsíc za dva, ne do Velikonoc, pak by se situace mohla zlepšit," myslí si ekonom Petr Bartoň.
Podle ekonoma Maiera by vejce mohla zlevnit přibližně o 15 %. Na stejné úrovni jako nyní by měly zůstat ceny pečiva či masa. "Co se týká cen masa, tam je to spíš stabilnější, nějaké velké výkyvy moc nebývají. Myslím, že tam nebude žádné velké překvapení. Je také otázka, jak se k tomu postaví Evropská unie, jestli nebude nějak regulovat dovozy drůbežího masa z Ukrajiny, to je významný faktor, který snižuje tu cenu drůbežího masa u nás," uzavřel Maier.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.