Rozčílení občané se rozhodli sdílet účtenky z restaurací na sociální síti, na instagramu kvůli tomu dokonce vznikl speciální profil. V jednom z hotelů v Bodrumu například zaplatili v přepočtu 223 korun za dvě 1,5litrové vody. Půllitrovka pak stála zhruba 70 korun. V městě Çeşme si pro změnu za pět kopečků zmrzliny účtovali 695 korun.
Další člověk se pak rozhořčil nad cenou předkrmů z restaurace v izmirské čtvrti Üçkuyular. "Říct si o 200 lir (zhruba 139 korun, pozn. red.) za lžičku předkrmu je absurdní. Pokud budou podniky takto pokračovat, za chvíli jim přestanou chodit zákazníci," uvedl.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Ceny restaurací a hotelů vzrostly podle portálu Bloomberg v průměru o 91 % oproti minulému roku, čímž překonaly celkovou inflaci, která se v Turecku vyšplhala na ohromných 71,6 %. "Restaurace využily inflaci jako záminku k tomu, aby zvýšily ceny," uvedl bývalý turecký bankéř Murat Yavuz.
Mnozí lidé tak z těchto důvodů odjíždějí na dovolenou raději do sousedního Řecka. "Ztratili jsme naši cenovou výhodu," řekl výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří. Dodal, že na řecký ostrov Samos, který leží těsně u hranic s Tureckem, přijede až 150 000 Turků. V minulém roce to bylo zhruba 40 000.
[chooze:article;value:564875]
Jeden z tureckých turistů přidal na instagram fotku účtenky právě z Řecka, kde navštívil restauraci servírující mořské plody. Celková částka, kterou zaplatil, činila zhruba 1 500 korun. Uživatelé v komentářích následně pro porovnání uvedli, že za podobné položky, mezi nimiž byl například humr či krevety, zaplatili v Turecku zhruba 3 800 korun.
Obliba exotických destinací roste, lidé neváhají za drahé dovolené utrácet (02/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.