Reálná mzda Čechům klesá rekordně dlouho, už sedmé čtvrtletí v řadě. Firmy zaměstnancům sice přidávají a průměrná mzda stoupá, v kontextu s dvoucifernou inflací ale chudneme.
"Chováme se podivně, jako zákazníci a jako zaměstnanci. Neumíme si říct o zvýšení mzdy, a proto ty firmy brutálně zdražují. A my si to necháme líbit," uvedla analytička webu Echo24 Lenka Zlámalová.
[chooze:article;value:504524]
Pro představu se pojďme podívat, o kolik méně než v předchozích letech si mohou Češi cokoliv dovolit. Pro srovnání reportérka TV Nova vybrala několik běžných potravin, jako je mléko, vejce, bílý jogurt, chleba, brambory, kilo cukru a vepřovou pečeni.
V průměrných cenách tento nákup na konci roku 2020 vyšel na celkem 254 korun, dnes je to 372 korun. Pokud byste si ho na konci roku 2020 pořídili z tehdejší průměrné mzdy, která byla 38 525 korun, mohli jste si ho koupit celkem 151krát. Dnes si ho za průměrnou mzdu pořídíte jen 116krát.
"Na takovou úroveň kupní síly, na jakou jsme byli zvyklí ještě v roce 2021, se dostaneme nejdříve za tři roky. I když nám v příštím roce bude inflace klesat, tak ten propad, který máme za sebou, byl tak hluboký, že to bude trvat celé roky," sdělil ekonom Petr Dufek.
Průměrná inflace byla loni 15 %, tedy vůbec nejvíc od ekonomické transformace na začátku 90. let. "Inflace ve zbytku letošního roku bude klesat jen velmi pomalu. Ona je to taková statistická hra s vysokým základem z loňského roku. Takže to číslo momentálně klesalo rychle, ale v závěru letošního roku nám de facto inflace vzroste. Začne se tam propočítávat i ten vliv energetického tarifu," doplnil Dufek.
[chooze:article;value:514940]
Vládní pomoc domácnostem totiž v prvních třech měsících letošního roku snížila ceny energií a tím i inflaci. Příští rok se tak v lednu, únoru a březnu bude v meziročním srovnání růstu cen vycházet z nižších hodnot, a to navýší inflaci.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.