V dluhové pasti už dlouhá léta žije například pan Vratislav. Před asi 20 lety si půjčil 120 tisíc, od té doby jeho dlužná částka výrazně narostla.
"Dneska dlužím něco kolem 600 tisíc. Celou dobu se snažím ty dluhy nějak splácet, ale ono to moc nejde. Mám asi 12 exekucí a snažím se od těch nejnižších to postupně splatit," popsal.
Meziročně loni vzrostl celkový dluh obyvatel Česka asi o 8 %. Rostl i počet lidí, kterým se jejich dluh nedaří splácet, a to o téměř 13 %.
[chooze:article;value:576842]
"Zvedl se z různých důvodů. Dostali se do nevýhodných smluvních podmínek, v tom sehrála role řada poskytovatelů nebankovních úvěrů, které se přenášely do on-line prostřední, kde pro toho člověka není pregnantně vyjádřeno, jaké bude mít podmínky, jaký je celkový úrok, zvedly se i ceny nemovitostí, a tak se zvedl i počet lidí, kteří musí splácet vyšší splátky třeba hypotečních úvěrů," vysvětlil předseda Asociace občanských poraden Hynek Kalvoda.
Situace by se ale mohla podle odborníků začít aspoň částečně obracet k lepšímu i díky novele insolvenčního zákona. Úpravy začaly platit začátkem října.
"Změny v oblasti oddlužení, pokud jde o insolvence, zkrácení toho období. Větší dosažitelnost toho, aby se člověk mohl oddlužit," vyjmenoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
[chooze:article;value:586767]
Lidé se nově můžou svých dluhů zbavit už za tři roky namísto dosud obvyklejších pěti let. Minimální částku, kterou musí dlužník splatit, nově stanovuje soud individuálně.
Právě díky změnám podle odborníků roste počet žádostí o oddlužení, nyní je dokonce na historickém maximu. Naopak Milostivé léto podle odborníků situaci s oddlužením nijak zásadně nepomohlo. Šlo o akci, kdy se dlužníkům státních organizací, kteří splatili původní dluh, odpouštěl dluh, který jim narostl u exekutora.
"Mám pocit, že třeba Milostivá léta zas nepomohla tak velkému počtu lidí od dluhu. Dluhy řady lidí jsou tak vysoké, že nedosáhli na podmínky Milostivého léta," upozornil Kalvoda.
"Třeba v mém resortu to byly statisíce lidí, kteří se rozhodli své dluhy uhradit," řekl Jurečka. "Z hlediska počtu to za mě tak úspěšné nebylo, ale bylo to úspěšné z hlediska osvěty. Že díky tomu Milostivému létu jsme se bavili o exekucích a ti lidé s exekucemi se v tom začali nějakým způsobem orientovat," míní poslanec Patrik Nacher (ANO).
[chooze:article;value:500386]
Poslední Milostivé léto se týkalo dluhů zdravotním pojišťovnám, žádosti o prominutí dluhu bylo možné podávat do konce loňského listopadu. V tuto chvíli se žádné další podobné akce neplánují.
Od října minulého roku v Česku platí novela insolvenčního zákona. Podle odborníků se ale začíná ukazovat, že je čím dál těžší pohledávky vymáhat. Zákon totiž prý usnadňuje život hlavně dlužníkům.
"Platí princip, že čím dál víc se dluhy odpouští, a to nejen v oddlužení, tady jsme měli Milostivá léta a zastavování exekucí, platí přímá úměra – čím víc stát odpouští, tím víc si lidé půjčují a tím méně splácí," prohlásila insolvenční správkyně Jarmila Veselá.
[chooze:article;value:491803]
Dlužníka je podle právníků důležité sledovat. "Jestli má exekuce, tak to zjistíte na výpisu z centrální evidence exekucí. A je potřeba koukat se i do insolvenčního rejstříku," podotkla Veselá.
Když je dlužník v oddlužení, je chráněn před věřiteli i exekutory. Oddlužení v praxi znamená, že dlužník část splácí a věřitelé dostávají poměrnou část. Ne ale všechno.
Do problémů se teď kvůli novele zákona dostávají třeba samosprávy. "Pokud někdo dluží městu nebo obci za odpadky nebo za nájem v městském bytě, tak v podstatě dluží všem svým spoluobčanům, protože to město to za něj musí zaplatit," uvedla ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.