Moderní bydlení

Češi mají jedno z nejbenevolentnějších zdravotnictví na světě. Horší je i v USA

Zaplatit třeba za zlomeninu zápěstí 18 tisíc je v Americe naprosto běžné, a to i ve chvíli, kdy si lidé platí zdravotní pojištění. V Česku od lékaře žádný účet nedostaneme, nanejvýš si připlatíme za lepší sádru.

Bezplatná je v Americe pouze pohotovost, tedy když jde o život. Za cokoli jiného už se ale platí, například porod vyjde na více než 30 tisíc. "U nás by se to asi úplně nechytlo, protože to je úplně něco jiného, než co tady doteď fungovalo. Nejsem si jistý, že by to bylo k dobrému," myslí si Češi, které štáb TV Nova oslovil v anketě.

Základní zdravotní pojištění pro tříčlennou rodinu vyjde ve Spojených státech na přibližně 30 tisíc měsíčně. Za rychlejší vyšetření, lepší léky nebo nejmodernější léčbu si ale lidé velmi tučně připlácejí. V Česku je naprostá většina péče hrazena z veřejného pojištění.

[chooze:article;value:579205]

​"Byla by z toho pak vlastně první pomoc, takhle to zdravotnictví ve střední Evropě nechceme. Není možné snížit nároky na standardní péči," uvedl prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár. Udělat z veřejného pojištění byznys by podle ekonomů mohlo zlepšit péči, zároveň ale také rozdělit společnost.

"Kdyby se zdravotnictví více komercionalizovalo, lze předpokládat, že by do něj plynulo podstatně více peněz. To by znamenalo příliv peněz do celého sektoru, to by mohlo pomoci s jeho stabilizací. Pokud by se ten systém nepodařilo nastavit šikovně, mohlo by docházet k tomu, že by se ta nejlepší péče dostávala spíše k bohatším," zhodnotil ekonom Pavel Peterka.

V Česku zatím jakékoli návrhy na zpoplatnění zdravotní péče zkrachovaly, naposledy to byly například třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.