Rostoucí náklady na bydlení mohou lidé v Česku řešit podáním žádosti o příspěvek na bydlení, který nabízí ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle odborníků jej však spousta lidí, kteří na něj mají nárok, nečerpá. Žadatelé k jeho získání musí splnit několik podmínek.
V první řadě musí jejich náklady na bydlení přesahovat 30 procent jejich měsíčního čistého příjmu. Do těchto nákladů se počítají i náklady za plyn, elektřinu nebo účty za vodu. Stejně tak se sem řadí i výdaje za provoz výtahu v domě nebo za odvoz odpadu.
[chooze:article;value:583242]
Náklady na bydlení ale nesmí přesahovat takzvanou normativní hranici. Ta se liší podle velikosti města i podle počtu lidí, kteří v domě žijí. Nejvyšší je tato hranice v Praze a Brně pro nájemní byty, ve kterých žije čtyři a více lidí.
Právě od normativní hranice se odvíjí i výše příspěvku, na který mají lidé nárok. Příspěvek vychází z rozdílu mezi příjmem domácnosti a normativními náklady. Z tohoto rozdílu pak stát vyplácí lidem 30 procent.
K pobírání dávky se lidé mohou přihlásit prostřednictvím Klientské zóny Jenda. Do ní se dostanou pomocí Identity občana, tedy například Bankovní identitou, eObčankou nebo Mobilního klíče eGovernmentu.
V klientské zóně pak postačí kliknout na tlačítko Požádat o dávku, poté Příspěvek na bydlení a na další tlačítko Požádat o dávku. Pokud v systému zatím nejste registrovaní, bude po vás Jenda požadovat adresu bydliště, na které dávku požadujete.
Rozdíly v cenách nájemních bytů. Nejvíce zaplatí lidé v Praze (11/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.