"Především domácnosti letošními úsporami navázaly na rekordní pokles spotřeby z minulého roku. Pokud bychom nedělali jen meziroční srovnání, ale podívali se na první čtvrtletí roku 2021, klesla spotřeba domácností za dva roky téměř o 15 procent," řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Rekordně nízká byla v prvním čtvrtletí tohoto roku spotřeba zemního plynu, která je nejnižší od roku 2001. Meziroční pokles činí 14,4 procenta. "Je zřejmé, že za snížením spotřeby stála především úsporná opatření. Roli sehrálo i teplejší počasí, ale také spotřeba očištěná o vlivy počasí byla meziročně výrazně menší, a to o 12,1 procenta," dodal Trávníček.
"Ceny energií se až do začátku energetické krize měnily v čase jen velmi málo a odběratelé z řad domácností v České republice svou spotřebu elektřiny ani plynu příliš nesledovali. Náklady na energie byly prostě jednou z mnoha položek rodinného rozpočtu. Nástup vysokých cen energií je ale přiměl o spotřebě vážně uvažovat a postupně začali sahat k různým úsporným opatřením. K těm nejsnáze a nejrychleji aplikovatelným patří například snížení teploty vytápění nebo ohřevu vody, případně výměna klasických žárovek za úsporné," upřesnil člen představenstva a marketingový ředitel společnosti Centropol Jiří Matoušek.
KALKULAČKA: Spočítejte si roční spotřebu vašich domácích spotřebičů
Podle statistik ERÚ byl v meziročním srovnání zaznamenán pokles výroby elektrické energie v Česku u fotovoltaických elektráren (-28,5 %), u paroplynových elektráren (-18,4 %), dále u přečerpávacích vodních elektráren (-18,3 %) a parních elektráren (-15,7 %). Více naopak vyráběly jaderné (+5,1 %) nebo vodní elektrárny (o 28 %).
U produkce fotovoltaických elektráren je zásadním ovlivňujícím faktorem délka osvitu. Ta byla v prvním letošním čtvrtletí podprůměrná, zatímco v loňském roce svítilo slunce naopak nadprůměrně. To vedlo k poklesu objemu výroby solárních elektráren více než o čtvrtinu.
Nižší teplota v kancelářích se vyplatila. Firmy ale chtějí ušetřit ještě víc (2/2023):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.