Moderní bydlení

Češi se zlatým dolem v Arménii jsou na londýnské burze

Po třech letech tak byla dokončena transakce, která je podle britského a irského práva definována jako „Reverse Takeover“ (RTO, zpětné převzetí). „Irská IMC koupila od české MVI zlatý důl Karaberd v Arménii a zaplatila za to svými vlastními akciemi, které ve středu nově emitovala,“ vysvětlil David Marášek, jednatel společnosti Mineral Ventures Invest, která patří do skupiny jednoho z největších tuzemských prodejců investičního zlata. Současně jde první úspěšné zpětné převzetí, kterého česká společnost docílila na hlavním trhu londýnské burzy.

Irská IMC se od roku 2011 zabývá průzkumem a těžbou drahých kovů a minerálů. Disponuje licencemi ke dvěma nalezištím zlata (a dalších drahých kovů) v jihovýchodním Irsku (důl Avoca a North Wexford Gold River) a na základě výše uvedené transakce získala zlatý důl Karaberd na severu Arménie, kde už čtvrtým rokem probíhá těžba zlata.

Hodnotící posudek mezinárodní oceňovací instituce Alvarez & Marsal – London letos na jaře ocenil společnost IMC na 42 milionů liber (aktuálně cca 1,1, mld. Kč), podle dalších tržních odhadů a expertíz by se tržní kapitalizace irské firmy měla pohybovat až k 52 mil. liber.

Eamon O'Brien, výkonný předseda IMC, uvedl, že „akvizice zlatého dolu Karaberd bude pro IMC transformační zejména tím, že přidává tým složený z Čechů a Arménů, lidí s bohatými zkušenostmi s těžbou“. Akvizice podle O'Briena také povede k tomu, že IMC bude mít k dispozici první svého druhu – ekologický čistý závod na zpracování kovových rud. „To pomůže podpořit růst IMC jako ekologicky šetrné těžařské společnosti,“ zdůraznil.

Koncem letošního září transakci zpětného převzetí schválil britský regulátor (FCA, UK Financial Conduct Authority) a následně na začátku října vedení irské IMC informovalo o schválení a zveřejnění prospektu převzetí zlatého dolu Karaberd v Arménii. „V minulém týdnu se ještě uskutečnila valná hromada společnosti IMC, aby transakci formálně potvrdila,“ doplnil Marášek.

Důl Karaberd byl až dosud ve vlastnictví arménské společnosti Assat, stoprocentně vlastněné tuzemskou společností MVI v holdingu Zlato a.s. Tato společnost, která má v Arménii licenci ještě k dalšímu nalezišti zlata, je většinově vlastněna akciovou společností Zlato, která patří k předním prodejcům investičního zlata v ČR a má ambici stát se lídrem na tuzemském trhu.

Společnost Zlato je jediným tuzemským prodejcem investičního zlata, který disponuje vlastním dolem. Podle geologické expertizy nadnárodní společnosti CSA Global důl Karaberd čítá v zásobách 6,92 tuny zlata, přičemž tuna rudy z tohoto dolu obsahuje v průměru 5,4 gramu zlata. „To z Karaberdu činí velmi atraktivní naleziště, pokud uvážíme, že většina světových nalezišť uvádí zhruba 1,5 gramu zlata na tunu,“ přiblížil David Marášek.

Podle Davida Maráška se vstupem na londýnskou burzu završilo několikaleté úsilí čtyřicetičlenného týmu, který těžbu zlata v Arménii v roce 2018 rozjel. „S transakcí nám výrazně pomohla pražská pobočka advokátní kanceláře Kinstellar, která se mj. před několika lety podílela na uvedení tuzemského Avastu na londýnskou burzu,“ doplnil s tím, že první rozhovory s IMC proběhly v polovině roku 2019.

„Jsme velmi rádi, že jsme mohli asistovat společnosti MVI v jejích strategických krocích na mezinárodní scéně. Vstup na Londýnskou burzu cenných papírů je klíčový milník, který reflektuje růstový potenciál a ambice společnosti. Tato transakce byla velmi komplexní, zahrnovala koordinaci několika jurisdikcí a vyžadovala multidisciplinární právní znalosti a je podle našich vědomostí první úspěšný RTO, kterého česká společnost docílila na hlavním trhu LSE. Jsme hrdi, že jsme mohli být součástí tohoto úspěchu. Je to další důkaz síly a schopností českých firem na globálním trhu,“ uvedl Lukáš Ševčík, Managing Partner pražské pobočky advokátní kanceláře Kinstellar.

Trh ve středu na emisi 358 806 572 nových kmenových akcií na londýnské burze podle Maráška okamžitě zareagoval a cena jedné akcie během dne vzrostla v porovnání s úterkem o více než 20 procent. Akcie irské společnosti IMC Exploration Group na LSE je možné si pořídit i v ČR, a to prostřednictvím společností Interactive Brokers (Lynx), Patria Direct nebo Wood & Company.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.