Aplikace eDoklady, eRecepty, eTechničák, a tak by se dalo pokračovat. Státních aplikací je zkrátka víc než dost. Podle odborníků ale ne každá funguje, jak má. Pevné nervy jsou prý potřeba při používání E-techničáku.
"Musíte tam vyplnit nějaký čísla, nebo zkusit naskenovat QR kód z toho, ten je tak malinký, že to vlastně téměř nikdy nejde, a když už se vám to povede, tak to tam třeba píše nějakou chybu," zkritizoval IT expert Miloslav Lujka.
"Největší nedostatek vidím jako nesourodost těch státních aplikací, kdy každá aplikace vypadá, funguje a ovládá se úplně jinak," doplnil odborník Přemysl Krajčovič.
[chooze:article;value:585510]
Digitalizace u nás navíc podle odborníků zatím rozhodně nefunguje plnohodnotně. "Vždycky v nějaký moment máte nějakou interakci, ať už fyzickou, že musíte někam dojít, ať je to třeba Česká pošta, a ztrácí to vlastně celý to svoje kouzlo," dodal Lujka.
Najdou se ale i pozitiva. Experti chválí třeba Portál občana. "To je za mě opravdu skvělá záležitost. Je to rozcestník do státní správy. Je tam víc jak 600 služeb, které můžete využívat," ohodnotil Lujka.
"Jako velké pozitivum vnímám E-doklady, kdy od nového roku, myslím, má být možnost už nechávat občanku doma a vlastně kdekoliv se prokazovat mobilním telefonem," doplnil Krajčovič.
V jedné jediné aplikaci ale pravděpodobně všechny státní služby pohromadě nenajdeme nikdy. "Těch služeb ve skutečnosti jsou tisíce, takže skutečně jedna aplikace vám nestačí, ale ten Portál občana je taková hlavní a nejdůležitější aplikace," dodal Martin Charvát z Odboru digitalizace Úřadu vlády.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.