Ze zahraničí přicházejí zprávy o úmrtí Čechů v zahraničí jako na běžícím páse, trágédie se většinou odehrávají v moři a na horách kvůli přecenění vlastních sil. Příčiny se ovšem v průběhu doby mění.
"V devadesátých letech Češi v zahraničí hlavně umírali kvůli alkoholu. Typicky ho vypili hodně na all inclusive zájezdech, a pak šli do vody, kde se utopili, toto ustoupilo až v posledních letech," připomíná Jan Papež, místopředseda a mluvčí ACK.
[chooze:article;value:565866]
Máte nějaké informace o nedělním úmrtí Čecha v Bulharském Primorsku?
Máme pouze informace, které už proběhly v médiích.
Muž byl údajně na místě s cestovní kanceláří…
Tyto události jsou ale většinou záležitostí pro pojišťovny. Každý klient, který cestuje do zahraničí také individuálně, by měl mít logicky vyřízené cestovní pojištění, které pokrývá i různé nepříjemné situace.
Jen ve stejném bulharském letovisku letos už zemřel dokonce druhý Čech. Není těchto nepříjemných události v zahraničí až příliš mnoho?
Už jsme se na to ptali i ministerstva zahraničí, které má nejpřesnější čísla. Pokud se něco stane individuálním turistům, nemáme o tom ani šanci se jinak dozvědět, tedy v případě, že to nezjistí média. Zatím se ale nic mimořádného neděje.
Kolik ročně zemře Čechů v zahraničí?
Je jich většinou asi 25. Je to smutné to takto říci, ale je to kolem dvaceti, pětadvaceti úmrtí ročně.
[chooze:article;value:565931]
Co bývá nejčastější příčinou?
Nejčastěji jde o utonutí a na druhém místě je horská turistika. Společnou příčinou bývá hlavně přecenění vlastních schopností.
Mění se toto nějak v průběhu let?
V devadesátých letech Češi v zahraničí hlavně umírali kvůli alkoholu. Typicky ho vypili hodně na all inclusive zájezdech, a pak šli do vody, kde se utopili. Toto ustoupilo až v posledních letech.
Na co by si lidé během dovolených v zahraničí měli dávat pozor?
Oni by si měli hlavně uvědomit, že moře není Tálínský rybník a opravdu může být velmi nebezpečné. I tam, kde to vypadá jako lážo plážo, se to může velmi rychle změnit. A kdo se jednoduše vzdálí od břehu už se nemusí dostat zpět. Od tragédie pak nebývá daleko.
[chooze:article;value:565766]
Těch záludností může být na moři mnoho…
Jde o různé spodní tahy, proudy a víry. Hodně lidí si také vybere nějakou destinaci a nemají o ní žádné informace.
Máte na mysli nějaká konkrétní místa?
Pokud jedete třeba na západní pobřeží Srí Lanky, tak zrovna tam je koupání velice problematické. Spodní tah vás odnese na moře a vůbec pak nevíte, která bije. Lidé mohou být v hodně navštěvovaných lokalitách, kde se nic neděje, pak odejdou na vedlejší pláž, ale tam už může jít doslova o život.
Dalo by se říci, že většina úmrtí Čechů v zahraničí je zbytečná?
Je to tak.
Je bezpečnější se do zahraničí vypravit s cestovní kanceláří?
Ano, já jezdím jako průvodce, ale musím upozornit, že ne všichni lidé vám vždy naslouchají. Nebezpečných situacím jde pak jen těžko předejít.
Reportérka v Chorvatsku: Šibenik slaví 100 let od prvního turisty. Byl jím Čech (2/7/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.