České děti jsou na špičce počítačové gramotnosti. Lepší je jen Jižní Korea

Šetření České školní inspekce (ČŠI) se účastnilo přes osm tisíc žáků ze 220 škol. Výzkum probíhal formou dvou testů, přičemž první se zaměřil na počítačovou a informační gramotnost (CIL) a druhý na schopnost informativního myšlení (CT). Každý modul obsahoval osm otázek a jeden velký úkol. Žáci během vypracovávání otázek a úkolů používali na míru vyvinuté aplikace, které simulovaly práci se sociálními sítěmi, textovým editorem, internetovým prohlížečem nebo e-mailovým klientem.

Studie porovnává, jak žáci umí používat počítač, jak jsou opatrní při digitální komunikaci, ale i jak získávají a zpracovávají informace nebo jak řeší problémy.

Výsledky ukázaly, že české děti v těchto oblastech excelují. Celkem země získala v hodnocení CIL 525 bodů, což jí přisoudilo druhou pozici v celosvětovém měřítku. Lepší byla jen Jižní Korea, která získala bodů 540. V testu CT pak Česko skončilo třetí s 527 body. V něm se na první místo před Jižní Koreu (537) dostal Tchaj-wan (548 bodů). V obou testech se Česko umístilo výrazně nad průměrem jak na evropské, tak mezinárodní úrovni.

[chooze:gallery;value:38029]

​Čeští žáci se dobře umístili i v rozdělení podle dovednostních úrovní. Téměř polovina žáků se umístila ve druhé dovednostní kategorii, která je považována za zásadní předěl při rozvoji gramotnosti. Takoví žáci mají základní funkční a kritické dovednosti a už je mohou jen zlepšovat.

Do této druhé kategorie se zařadilo 48 % českých dětí a více než čtvrtina, konkrétně 28 %, naopak zůstalo pod touto úrovní. Tito žáci podle studie disponují pouze základními dovednostmi, které ale bez pomoci neumí využít. Současně nejsou schopni posoudit důvěryhodnost, relevanci a užitečnost digitálních informací. Zbylých 24 % dětí se pak umístilo ve dvou vyšších kategoriích.

[chooze:article;value:569315]

"Možná se to na jednu stranu ukazuje jako překvapivé, ale na druhou stranu, pokud všechny skupiny žáků z hlediska socioekonomického zázemí mají podmínky pro vzdělávání, tak se ukazuje, jak pozitivní efekt to může systémově mít," je přesvědčený ústřední ředitel ČŠI Tomáš Zatloukal. 

Ne všechny body zprávy jsou ale pozitivní. Studie ukazuje, že se v Evropě počítačová gramotnost postupně zhoršuje. Oproti datům z roku 2013, kdy se Česko poprvé a naposledy měření účastnilo, loni zaostalo o 13 procentních bodů, stále se ale těsně udrželo nad průměrem. Podobně dopadly i ostatní evropské země. "Německo zaznamenalo propad o 12 %, Slovensko o 8, a Norsko dokonce o 14. Pouze Jižní Korea si udržela podíl na stejné míře. Zhoršení se netýká jen Česka, u nás se ale podíl zdvojnásobil," potvrdil výsledky Zatloukal.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.