Česká ekonomika nemusí stát na levné pracovní síle, ale můžeme být opravdovou velmocí ve výrobě čipů. Jsou o tom přesvědčení vědci, kteří je v těchto laboratořích vymýšlejí, vyrábějí, a dokonce instalují.
Už za pár měsíců se například podívá do vesmíru součást meteorologické družice, na které je několik desítek čipů. České čipy budou pomáhat s předpovědí počasí. Je to jedna z mnoha technologií, ve kterých držíme krok se světem i díky tomu, že čipy vyrábíme už od 60. let.
"Česko vyrobí miliardu čipů ročně, a to není určitě málo," pronesl vedoucí Ústavu mikroelektroniky VUT Brno Jiří Háze. Najdeme je všude – v telefonu, pračce nebo kávovaru – běžné auto jich má kolem dvou tisíc. Zjednodušeně řečeno jde o miniaturní elektronický mozek specializovaný na konkrétní práci. Dokáže ovládat zrcátko v autě nebo třeba vesmírnou stanici.
[chooze:article;value:560974]
"Dělali jsme čipy na ostřikovače, ovládání xenonových světel," popsal Odborný asistent z fakulty elektrotechniky VUT Brno Roman Prokop, který se jim věnuje 25 let a za tu dobu mu prošly pod rukama tisíce různých čipů. Řadu z nich sám vymyslel a otestoval. Brněnská technika má navrhování čipů jako samostatný obor.
I ve výrobě jsme mezi evropskými premianty. Běžný uživatel to nepozná, ale na této miniaturní elektronice stojí dnešní svět. "Čipy jsou všude. Bez čipů by se svět zhroutil," doplnil Háze.
V Brně teď vzniká centrum polovodičů, které bude zapojeno do celoevropské sítě. Pokud se Česko udrží na špičce, může to výrazně posílit ekonomiku země. Největší tchajwanský výrobce čipů měl loni tržby, které by pokryly celý rozpočet České republiky.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.