Česko si připomene 30 let od rozdělení federace: Setkání českých premiérů, koncert a výstava klenotů

O den později, tedy 2. ledna, ale ve velkolepém stylu plánuje současný předseda vlády Petr Fiala oslavit 30 let od vzniku samostatného Česka. "V plánu jsou dvě zásadní akce," nastínil TN.cz mluvčí vlády Václav Smolka.

U příležitosti tohoto výročí pozval Fiala do Kramářovy vily na slavnostní večeři všechny premiéry českých vlád. Ti by ke společnému stolu měli usednout vůbec poprvé v historii. 

[chooze:article;value:472467]

Jedná se o neformální sešlost, na kterou jsou pozvané také partnerky všech expremiérů. Stanovený není ani přesný program. "Hledali jsme způsob, jakým oslavit 30 let vzniku samostatné ČR. Dospěli jsme k tomu, že schůzka všech, kteří zemi nějakým způsobem v nějaké době vedli, bude dostatečně důstojná," vysvětlil Smolka.

Poté bude v Rudolfinu následovat slavnostní koncert, který pořádá Úřad vlády ČR společně s Českou filharmonií. Toho by se měl zúčastnit také slovenský premiér Eduard Heger.

Oběd s prezidentem

Pondělí bude mít Fiala opravdu nabité. Na programu má totiž také pravidelný novoroční oběd s prezidentem Milošem Zemanem. Ten se tradičně koná na zámku v Lánech.

Výstup na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Poslední den roku 2022 se předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Národní rady Slovenské republiky Boris Kollár vydají na nejvyšší vrchol Bílých Karpat.

Výstupem na Velkou Javořinu na hranicích Česka a Slovenska si chtějí připomenout pokojné rozdělení Československa a 30. výročí vzniku dvou samostatných států, informovala na svém webu Poslanecká sněmovna.

[chooze:article;value:480820]

Zeman navštíví Slovensko

V rámci výročí zavítá na Nový rok hlava státu právě k našim sousedům na Slovensko. Redakci TN.cz to potvrdil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Na Slovensku se chystají oslavy," nastínil Smolka. Přesný program však ani jeden z mluvčích nenastínil.

Oslavy v Praze

Hlavní město v rámci oslav 1. ledna od 16:00 speciálně nasvítí některé budovy. V národních barvách se rozzáří například Nová radnice na Mariánském náměstí, Petřínská rozhledna, Rudolfinum a také zdi pod metronomem na Letné.

V centru metropole budou vyvěšeny české vlajky. Speciální hlášení zazní od 8:00 do 20:00 v celé síti metra: "Již 30 let jedeme po vlastní lince jako samostatná Česká republika. Přejme si proto šťastnou cestu i do budoucna. Vaše hlavní město Praha". Všechny tramvaje v ulicích navíc budou osázeny vlaječkami České republiky, přiblížilo na stránkách vedení města.

Výstava v Brně

Až do konce března mohou lidé navštívit v Komunitním centru pro válečné veterány Brno výstavu s názvem Cestou k samostatné České republice. Ta je připomenutím novodobé historie v souvislosti se zánikem Československa a vzniku České republiky.

Výstava korunovačních klenotů

K příležitosti výročí samostatnosti Česka Pražský hrad od 17. do 21. ledna vystaví české korunovační klenoty v katedrále sv. Víta. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

[chooze:article;value:476881]

Rozdělení Československa

Před 30 let podepsali tehdejší premiéři Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodu o rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky. Zlom nastal po volbách v červnu roku 1992, kdy v Česku zvítězila ODS a na Slovensku Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). Výsledky totiž tehdy potvrdily, že Češi a Slováci mají jiné představy o své budoucnosti.

Vše odstartoval návrh tehdejšího prezidenta Václava Havla přejmenovat zemi na Československou republiku. Zatímco Češi na tom neviděli nic zlého, Slovákům se to nelíbilo. Právě tehdy se národnostní spory vyhrotily.

Tehdejší prezident Václav Havel pak v červenci 1992 abdikoval. Politici následně 26. srpna stvrdili svým podpisem rozdělení Československa. Po zbylou dobu byla federace bez prezidenta. Dva státy se na mapě pak objevily 1. ledna 1993.

Na Slovensku v prosinci padla vláda. Odvolala ji prezidentka Čaputová:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.