Moderní bydlení

Česko už kvůli Turówu nepřichází o vodu. Polsko ale stále některé informace tají

Polsko dlouhé roky ignorovalo stížnosti České republiky na to, že lidé v okolí dolu přicházejí o vodu a jejich studny vysychají. Vygradovalo to v roce 2021, kdy soudní dvůr Evropské unie nařídil Polsku, aby těžbu okamžitě zastavilo. Zemi hrozily obří pokuty a nakonec 3. února 2022 vlády Česka a Polska podepsaly dohodu, v níž se Polsko mimo jiné zavázalo, že vytvoří stěnu, která by měla mizení spodních vod zastavit.

Po třech letech se ukazuje, že jde o funkční řešení. "Na všech čtyřech vrtech, co jsou uvedeny v dohodě, hladina podzemní vody roste. Nám rostla v nějakém rozsahu dva až šest metrů od té doby, co byla ta stěna postavena," uvedl hydrogeolog z České geologické služby Ondřej Nol.

[chooze:article;value:555396]

​Ve vrtech u obcí na Hrádecku se to však zatím příliš neprojevilo. "Příkladem je vodní zdroj Uhelná, tak tam nám hladiny rostou za poslední rok a půl o několik desítek centimetrů," doplnil Nol.

"Tři roky trvání dohody o Turówu hodnotí Liberecký kraj vesměs pozitivně. Jedinou spornou záležitostí zůstává to, že neinformuje úplně o všem," sdělil mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje Martin Trdla.

Česko proto vede soudní spor s Polskem o informace. Poláci je považují za obchodní tajemství. Česko trvá na tom, že na ně má nárok. "Opakovaně na polskou stranu vyvíjíme tlak, aby tyto informace neoznačovali za obchodní tajemství. Žaloba, která byla proti ministerstvu životního prostředí podána, tak definitivně rozřeší, jestli má větší váhu české právo, nebo mezinárodní smlouva," informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Polsko Česku poskytlo i 45 milionů eur na vybudování nových vodních zdrojů.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.