Sesekat peníze, i když je na ně ze zákona nárok. O to se prý teď snaží česká vláda. Že ve sporu začíná jít do tuhého, potvrzuje i článek ve Financial Times, do solárů v Česku totiž nalili peníze zahraniční investoři, aby Česko plnilo normy, a investici mají dostat zpět.
"Tady se nejedná o nějakou dotaci. To je nesplácení dluhu, který tomu státu už vznikl vůči těm, kteří pomohli státu. To museli zaplatit ze svého, nyní jim tu investici odmítá zaplatit," uvedl ekonom Petr Bartoň.
[chooze:article;value:582606]
Tři investoři už chystají na Česko žalobu. "Oni musí ten český stát žalovat. Poškozuje to obrovsky renomé České republiky a nesmíme se potom divit, že třeba Microsoft nedávno oznámil, že datacentrum nepostaví u nás, ale ve Skandinávii," prohlásil ředitel Solární asociace Jan Krčmář.
"Tím uveřejněním ve Financial Times teď všichni světoví investoři po celé planetě slyší, že tady se nemohou spolehnout na žádné sliby jakékoliv vlády. Že jakoukoliv investici, kterou udělá, mu potom stát vlastně znárodní. Zítra se tam klidně může objevit, že stát neplatí svoje dluhy, a tomu se v mezinárodní hantýrce říká státní bankrot," podotkl Bartoň.
Na ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) kvůli osekání peněz tlačí i někteří velvyslanci. "Já se opravdu na to jednání těším a velmi rád jim vysvětlím náš přístup. V zásadě chceme podstatně zvýšit kontrolu nakládání s veřejnými prostředky. Myslím, že to je logický princip, který každý občan chápe, pokud jde něco ze státního rozpočtu, musím ukázat, že na to mám nárok. Daňové poplatníky to stojí 50 miliard ročně," řekl ministr.
[chooze:article;value:567830]
Podle něj jsou kroky vlády v souladu se zákonem. Na podporu obnovitelných zdrojů má jít příští rok ze státního rozpočtu, stejně jako letos, 8,5 miliardy korun.
Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom původně počítalo pro příští rok s částkou přes 31 miliard. "Je to naprosto něco neslýchaného v průběhu investice měnit několikrát podmínky. Pokud o ně přichází jen proto, že jim nevychází rozpočet, tak musí očekávat stovky nebo více arbitráží," míní místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podpora obnovitelných zdrojů byla přitom v minulosti snížena už desetkrát, naposledy v roce 2021.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.