Moderní bydlení

Češky musí pracovat o 60 dní navíc, aby dosáhly na stejné peníze co muži

Stagnace poklesu rozdílu nevěstí nic dobrého. "Pokud ženy musí v 21. století pracovat o dva měsíce déle, aby v příjmech dohnaly muže za předchozí rok, je to nejen důvod k lomení rukama, ale především k urychlení systémových změn po vzoru vyspělých ekonomik," komentuje Lenka Šťastná, prezidentka Business & Professional Women CR.

V předchozích letech se ukazatel poněkud snížil, ale za tímto vývojem stálo několik irelevantních faktorů. Jako třeba mimořádné odměny ve zdravotnictví, kde pracují převážně ženy, zvýšení minimální mzdy a růst výdělků ve vysoce feminizovaných odvětvích, typicky ve školství.

​Stagnující data by pro Česko měla být především motivací k opětovnému nastartování a urychlení procesu narovnávání. Jednou z nevládních aktivit, která se tématu dlouhodobě věnuje, je projekt Equal Pay Day, jehož program se koná letos už počtrnácté. Konference a Mentoringový den ve dnech 31. 3. až 2. 4. 2023 v Praze nabídnou témata s podtitulem Být vidět a slyšet.

Těmi, jejichž hlas chce akce nechat zaznít, jsou lidé a firmy angažující se v posilování rovných příležitostí a diverzity. Konference chce také ženy inspirovat k tomu, aby sdílely své zkušenosti a názory a aktivně reagovaly na přicházející příležitosti.

[chooze:article;value:491341]

​Equal Pay Day kombinuje formát konference, kde jsou vystupující z 85 % ženy a publikum často tvoří ženy z firem, které chtějí pracovat na své kariéře a kterým pomáhá vybrat si a následovat ženské vzory.

Letos na konferenci vystoupí téměř 30 inspirativních žen (a mužů) z ČR i zahraničí:

​Témata spojená s byznysem, kariérou, rozvojem osobnosti i work life balance nabídne 70 ženských osobností v rolích mentorek v sobotu 1. dubna 2023 naživo v Praze. A dalších 20 témat bude v on-line prostoru v neděli 2. dubna. Mentoringové dny se ponesou v duchu ženské podpory, solidarity a sdílení zkušeností pod hashtagem #ženysobě.

Tato extrémně účinná metoda, která propojuje osobnosti mnoha firem ze všech oborů, věku a délky zkušeností, dodává ženám odvahu měnit svou kariéru, dosahovat stanovených cílů a najít si cenné kontakty pro svůj budoucí rozvoj.

"Za společnost Mars bychom rádi vyzvali všechny zainteresované strany k tomu, aby naslouchaly, učily se a přidaly se k nám na cestě za rovnými příležitostmi žen a mužů. I proto se prostřednictvím spolupráce s Business & Professional Women CR akce již několik let účastníme a podporujeme projekt Equal Pay Day a jsme i součástí celoročního mezifiremního mentoringového programu této organizace," chválí si dopady projektu s ambicí plnit cíle udržitelného rozvoje Zuzana Lošáková, která se již 15 let věnuje reputaci firem a pomáhá jim budovat vztahy s veřejností a vládními institucemi ve společnosti MARS.

Za 13 let projektu již takto mentorky předaly zkušenosti téměř 19 tisícům žen a nechyběly ani inspirativní ženy z TV Nova. Registrace ke kulatým stolům spustí pořadatelky 8. 3. na Mezinárodní den žen. 

O Akci

Akce Equal Pay Day je součástí celosvětové kampaně stejného názvu, kterou v roce 2009 zahájila mezinárodní federace žen Business & Professional Women International, jedna z nejvlivnějších ženských organizací na světě, jejíž zakládající členkou byla česká senátorka Františka Plamínková.

V České republice organizuje Equal Pay Day veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z. s., která aktivně vytváří platformu pro diskusi aktuálních témat odborným pohledem žen. BPWCR tímto projektem již od roku 2010 společně přispívá k plnění cílů udržitelného rozvoje i lokálních CSR cílů, které si společnosti nyní vytyčily pro svůj ESG reporting.

Více informací o projektu Equal Pay Day najdete na těchto stránkách.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.