Blýská se na horší časy. První data ukazují, že Česko pojede po stejně prudké ekonomické skluzavce jako Německo. Český průmysl se meziročně propadl o téměř tři procenta a ekonomové odhadují, že dno je ještě mnohem hlouběji.
"V letošním roce budeme nejspíš následovat Německo a odhaduji, že propad bude až kolem sedmi procent," myslí si profesor ekonomie z Mendelovy univerzity Lubor Lacina.
To ovšem znamená pořádnou díru ve státní kase, kterou se jen tak nepodaří zalepit. Pro zaměstnance nejspíš končí časy, kdy si mohli vybírat jako u švédského stolu. Nezaměstnanost vzrostla přes čtyři procenta. Částečně za to může konec sezónních prací v zemědělství, ale tempo růstu je varovné.
[chooze:article;value:591759]
"Pokud jde o počet uchazečů na jedno místo, tak jsme na úrovni roku 2018, a to už neomluvíme o sezónností," upozorňuje ekonomka Markéta Šichtařová.
Česká ekonomika má chronickou závislost na německé a zároveň ji pohání automobilový průmysl. Obojí je v ohrožení a některé firmy na to už začínají reagovat propouštěním.
Paradoxně by nám ale mohlo pomoci to, co nás ohrožuje. Válka v Evropě nebývalým způsobem nastartovala zbrojní výrobu a stáváme se největším výrobcem malorážního střeliva hned po Číně a Rusku.
[chooze:article;value:591863]
Požadavek investovat do obrany by mohl další sektory našeho průmyslu výrazně nastartovat. Vysoké nezaměstnanosti se navíc podle ekonomů bát nemusíme. Český trh práce totiž dlouhodobě trápí spíš opačný problém. Máme asi 200 tisíc volných pracovních míst, a kdo chce, ten práci najde," říká ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.
Obrovský zájem je stále o zaměstnance s vyšší kvalifikací. Například strojvedoucím nabízejí aktuálně dopravci plat kolem 70 tisíc měsíčně a jednorázový náborový příspěvek 200 tisíc.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.