Rokycansko 2009. Starší muž skočil pod vlak. Totožnost se tehdy zjistit nepodařilo, případ šel takzvaně k ledu. Až nedávno se ukázalo, že DNA mrtvého je ve velké shodě se vzorkem, který letos v Bratislavě odevzdal muž do databáze I-Familia. Doufal, že mu pomůže najít roky ztraceného otce.
"V rámci databáze Interpolu I-Familia se podařilo ztotožnit pro české prostředí již pět osob," řekl mluvčí policejního prezidia David Schön. A nešlo jen o neznámé mrtvé nalezené na našem území. Rodina ze severních Čech díky databázi nedávno zjistila, že se tělo jejího pohřešovaného člena našlo před časem v Německu.
V české policejní databázi pohřešovaných je aktuálně 229 mužů a 91 žen. Někteří z těch lidí zmizeli už před více než 20 lety.
[chooze:article;value:581492]
I-Familii lze využít, když už policie vyčerpá všechny ostatní možnosti. Začíná to odevzdáním vzorku genetikům. Pokud není k dispozici přímo DNA pohřešovaného, vezme se právě od příbuzných. Centrála Interpolu ve francouzském Lyonu pak profil porovnává s centrální databází a snaží se najít shodu.
"V tom příbuzenském vztahu se objeví určitá míra pravděpodobnosti, kterou potom detektivové musí potvrdit z dalšího šetření," řekl Michal Ohera z Odboru pátrání. "Když do té databáze dáte víc příbuzných, když jich víc porovnáváte s tou neznámou mrtvolou, tak se vám vlastně ta pravděpodobnost zvyšuje," dodala Michaela Svobodová z Kriminalistického ústavu.
Proces porovnání je ale složitý a trvá poměrně dlouho. Na celém světě zatím databáze za tři roky fungování pomohla vyřešit kolem 20 případů. Česko tak se svými pěti zaujímá čelní místa.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.