Zrada, nemravné chování nebo paktování se s masovým vrahem. To zaznívá zejména od politiků vládní koalice. "Byla to česká vláda, která zajistila nezávislost na ruských energetických dodávkách tak, abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem. A byla to vláda Petra Fialy, která rozhodla o odložení vládních konzultací, což se s každým dalším krokem slovenské vlády ukazuje prozíravější," uvedl Lipavský.
"Robert Fico právě políbil prsten masovému vrahovi v Kremlu. Je to zrada a další nemravný krok, který poslouží ruským zájmům. Robert Fico je pro nás bezpečnostním rizikem," sdělila poslankyně Evropského parlamentu Danuše Nerudová (STAN). Podle místopředsedy opoziční Pirátské strany Michala Bláhy se dokonce opakuje slovenská historie.
"Pan premiér Fico mě osobně velmi zklamal. Předpokládám, že o tom bude debatováno na setkání premiérů Evropské unie, případně ministrů zahraničí, kde asi bude pan Fico sdělovat důvody, proč tam jel. Ale není možné Slovensko sankcionovat, já bych nebyl ani pro, protože pak by ze sebe dělal Fico obětního beránka," řekl náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).
[chooze:article;value:589496]
Evropští lídři jsou ale s káráním Fica za návštěvu v Kremlu zdrženliví, předseda Evropské rady António Costa se dokonce odmítl vyjádřit. A zdrženlivá je i část české opozice. Podle šéfa SPD Tomia Okamury je ale lepší jednání než nadávky či urážky. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček by do Moskvy sám nejel, ale Ficovu cestu hodnotit nechce.
"Už tam byl třeba i Orbán, který vyprávěl, jak bude vyjednávat mír a nevyjednal vůbec nic. Fakt si myslím, že ten Putin si to jenom všechno využívá pro svoji propagandu. Já myslím, že to ani není potřeba, protože Rusko chce ten plyn prodávat, potřebuje peníze," uvedla poslankyně Evropského parlamentu Veronika Vrecionová (ODS).
Česko se na rozdíl od Slovenska závislosti na dovozech ruské ropy a plynu zbavilo. Česko odebírá ropu ze dvou ropovodů. Z Německa k nám vede ropovod IKL, který navazuje na italský TAL. Pokud jde o dovozy z Ruska a specificky ruskou ropu, kterou zpracovávají naše rafinérie, tak ta k nám proudí ropovodem Družba, který zásobuje i Slovensko nebo Maďarsko.
[chooze:article;value:589533]
Zároveň k nám vedou také plynovody. Z Ruska k nám plyn přivádí Transgas. Z Německa plyn do Česka proudí nově otevřeným plynovodem Gazela a ze Spojených států pak lodí dovážíme zkapalněný LNG.
Česko před ruskou invazí na Ukrajinu odebíralo ropu a zemní plyn v hodnotě mezi 50 a 100 miliardami korun ročně. Výrazné navýšení odběru fosilních paliv z Ruska jsme podle dat z Českého statistického úřadu zaznamenali v roce 2022. Tehdy se Česko podle vlády snažilo naplnit zásobníky ropy i zemního plynu.
Výrazný pokles pak odběr zaznamenal o rok později a i letos. To Česko odebíralo paliva v hodnotě kolem 50 miliard korun. Tedy o něco méně než před válkou. Dalšími výraznými dodavateli ropy a zemního plynu jsou Ázerbájdžán a Kazachstán, kteří k nám dováží asi tři čtvrtiny toho, co Rusko.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.