Čeští vědci přišli s novou metodou na určení původu drog. Pomůže to policii

Zkoumání zboží a jeho původu je běžnou praxí při protidrogových zásazích. Ta se ale nedělá všude stejně a na výsledky se musí dlouho čekat. "Velmi záleží na tom, jak jsou zkalibrovány ty přístroje, a stále se moc nedaří dát to do jedné databáze, se kterou by bylo možné pracovat," zhodnotil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Tohle chtějí čeští vědci změnit. Pomoci jim k tomu má metoda s ne zrovna snadným názvem. "Metoda se nazývá fotoprofilometrie, nebo obecně profilometrie. Záznam nebo výstup toho měření je fotoprofil," přiblížil Lukáš Nejdl z Mendelovy univerzity v Brně.

Prototyp přístroje s pracovním názvem Catcher dokáže pomocí UV záření rozložit vzorek drogy. A vědci získají přesný obrázek toho, jaké látka vydává světelné spektrum. "Ten obraz si můžeme v podstatě představit jako takový obličej té drogy," objasnil Martin Ferus z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR.

[chooze:article;value:537207]

​Díky databázi by bylo během chvíle jasné, odkud přesně droga pochází a kdo s ní mohl manipulovat. Už teď přitom Interpol úspěšně využívá český projekt Relief, který zkoumá vnější povrch zadržovaných zásilek.

Na nápad rozkládat a identifikovat drogy pomocí UV záření prý přišel Lukáš Nejdl z brněnské Mendelovy univerzity náhodou při pokusech s nanočásticemi. "Ukázalo se, že ty prekurzory, tedy chemické látky, které používám pro syntézu, se nějakým způsobem mění, a na tom spektrálním záznamu pak jdou efektně vidět změny," vysvětlil Nejdl.

Drogy jsou i přes veškerou snahu policie čím dál větším problémem. A berou si i více životů. Jen v Praze loni zemřelo po požití drog 27 lidí. Ještě poměrně nedávno šlo přitom o maximálně 10 úmrtí ročně.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.