Chceme moderní armádu, volá Okamura. Dvě procenta na obranu ale odmítá

Ve Sněmovně poslanci SPD hlasovali proti tomu, aby šly dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Negativní postoj k návrhu vysvětlil jejich předseda Tomio Okamura.

"Tomu se říká indexace. A já jsem, co se týče státního rozpočtu, nepřítelem indexace. To znamená, že fixovat výdaje na dvou procentech, když potom vlastně ani nevíte, jak to utratit, ale jste ze zákona prostě nuceni to za každou cenu utratit, což, jak víte, je teď problém toho, že ministryně obrany neví, za co má utratit těch asi 160 miliard, které jí tam najednou naskočily, tak to je špatně," prohlásil.

Podle Okamury by se měly peníze z rozpočtu vydávat na obranu podle toho, co je potřeba. "Utrácet se má. My prosazujeme moderní armádu, moderní akceschopnou armádu, ale přeci nějaký rok se utratí víc, když je něco potřeba, když třeba dochází nějaká životnost, nějaký rok se zase utratí méně, přeci podle potřeby. Indexace je špatně," řekl.

[chooze:article;value:585874]

​Negativně vnímá i rozhodnutí vlády Petra Fialy (ODS) ohledně nákupu amerických stíhaček F-35. "Co se týče výdajů členských států NATO, přeci není potřeba kupovat předražené stíhačky F-35. Vždyť si vezměte, že Slováci si nasmlouvávají F-16, Maďaři už podepsali letos prodloužení gripenů, všechno je to násobně levnější pro náš malý stát. Ta F-35 se ani nedokáže vytočit z toho letiště na území České republiky. Musí zaletět až na území sousedního státu," uvedl Okamura.

"Mimochodem Fialova vláda objednala F-35, které mají schopnost nést jaderné zbraně. Já jsem se ve Sněmovně ptal proč. A nedokážou mi na to odpovědět. To je opravdu děsivá situace. Já nechci, aby v České republice byly v budoucnu uložené jaderné zbraně. Aby se od nás s těmi jadernými zbraněmi létalo směrem na východ," dodal.

[chooze:article;value:552977]

​NATO považuje Okamura za útočný, nikoliv obranný pakt. Přímo ale na otázku, zda z něj vystoupit, či ne, neodpověděl, řekl jen to, že je dobré být součástí smluvní aliance.

"Proč bylo NATO v Afghánistánu, kde to bylo absolutní fiasko. Já jsem na to upozorňoval, že Afghánistán na nikoho neútočil. To byl prostě geopolitický konflikt mezi dvěma velmocemi. A za druhé, mně se u NATO nelíbí, že je to prostě v podstatě taková kasička pro americké zbrojní firmy, viz ty F-35," prohlásil Okamura. Uvedl také, že je potřeba tlačit na změnu politiky NATO.

Jako alternativu k NATO dal příklad Rakouska a Švýcarska. "Ve Švýcarsku nebo Rakousku, tam jsou opřeni o aktivní zálohy. To znamená, aby byli připravení, občané mají určitý výcvik. Já navrhuji, aby v takovém případě ti občané měli hrazenou ušlou mzdu a podobně. Může být nějaký bonus za šestitýdenní dobrovolný výcvik," přiblížil. Řekl ale také, že by přechod Česka na podobný systém byl dlouhodobým procesem, a NATO tak není pro nás v současné době žádná alternativa. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

[chooze:poll;value:876e3ff5c106953e8f27aa09cd54fa1d3674b514;layout:tn_nova]

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.