Moderní bydlení

Chcete penze beze změn? To znamená horší nemocnice a školy, říká Vystrčil

Do budoucna půjde na důchody zřejmě až 11 % hrubého domácího produktu místo nynějších 8 %. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila to buď znamená důchodovou reformu, nebo škrtání v jiných důležitých oblastech.

"Další možností je, že nebudeme dávat tolik peněz na zdravotnictví, nebudeme dávat tolik peněz na školství, nebudeme dávat tolik peněz na hromadnou dopravu a dáme ty peníze seniorům. A v tom okamžiku dojde k tomu, že budeme mít méně kvalitní zdravotnictví, méně kvalitní školství, méně kvalitní hromadnou dopravu. Ale ti, co jsou v důchodu, budou mít více peněz, ale obecně ta kvalita toho života bude klesat," vysvětlil Vystrčil.

"A v okamžiku, kdy dosáhneme toho, že část těch věcí, které potřebujeme všichni, zdravotní péči, sociální zajištění, rozumnou dopravu, spotřebuje jenom jedna skupina lidí, tak se to nebude líbit nikomu, protože ti, co by to spotřebovali, by byli také nešťastní, protože mají rádi ty své děti a svá vnoučata," dodal.

[chooze:article;value:585184]

​Nejlepší řešení by podle Vystrčila bylo, kdyby se podařilo zvýšit produktivitu práce. To by přineslo další peníze do rozpočtu. "Ale to souvisí třeba s rozvojem chytrých technologií, s rozvojem výroby, která má větší přidanou hodnotu, a na to všechno bychom se měli soustředit. A třeba to může souviset i s nějakými novými objevy. Ale ty nevíme, jestli přijdou, nebo ne. A já si myslím, že není možné se spoléhat na to, že něco vymyslíme, ale že je dobré se na to připravovat," řekl.

Připomněl také, že o nutnosti reformy v minulosti mluvili současní opoziční poslanci a politici, kteří ji nyní odmítají. "Třeba v roce 2019, dokonce na vaší televizi, byla reportáž o sporu paní současné předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové (tehdy ministryně financí, pozn. red.) s paní Maláčovou (tehdy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, SOCDEM, pozn. red.) a paní Schillerová říkala, musíme prodloužit věk odchodu do důchodu. Paní Maláčová říkala, nebudeme ho prodlužovat. Paní Schillerová říkala, když ho neprodloužíme, tak u našich dětí nebude na důchody," připomněl.

"Nejhorší, co se může s důchodovou reformou stát, je to, že ji někdo zruší, udělá se jiná, tu zase další vláda zruší a takto se to bude stále opakovat," říká Vystrčil. Na nynější reformě je ale stále prostor některé parametry upravovat, efekt začne nabírat až v roce 2031.

[chooze:article;value:582906]

​Vystrčil také okomentoval důchody u lidí, kteří pečují nebo pečovali o členy domácnosti či členy rodiny. "Čekají tam některé změny. Ten zákon teprve budeme projednávat. Ale například ti lidé, kteří přesto, že budou mít třeba nároky jít do penze a budou dále pracovat, tak budou mít menší odvody v rámci sociálního pojištění. Dojde k tomu ke slevě 6,5 % na odvodech, což pro ně bude znamenat, že budou vlastně vydělávat více a budou méně zdaněni," vysvětlil Vystrčil.

Novinky by se mohli dočkat i manželé. Těch by se týkal společný důchodový výměr. "To znamená, že když někdo vydělává hodně a druhý málo, tak ten, kdo vydělává hodně, má dnes vysoký důchod, ten, kdo vydělává málo, má nižší důchod. Nově by se o to mohli rozdělit tak, že ten, kdo vydělává hodně, by potom měl trochu nižší důchod, a ten, kdo vydělává málo, by měl trochu vyšší," upřesnil.

Na celý rozhovor, kde se Vystrčil vyjádřil také ke složení Senátu a budoucnosti ODS, se podívejte pod titulkem článku.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.