Masové bojkoty Chorvatů tamních obchodních řetězců sklízí ovoce. Z původně 30 potravin s regulovanou cenou se teď jejich seznam rozšířil na 70.
Nově si Chorvaté za státem hlídané ceny, kromě základních potravin, koupí například i kávu, vlašské ořechy nebo prací prášek. Například cena za půlkilo vlašských ořechů nesmí přesáhnout v přepočtu asi 163 korun, litr pomerančového nektaru 33 korun, půl kila ovesných vloček 25 korun, půl kila těstovin 30 korun a balení pracího prášku potom 377 korun.
Tamní obchody jsou povinné z každé regulované kategorie, jako jsou například těstoviny, mít na pultech aspoň jeden produkt s regulovanou cenou. Tyto produkty potom musí být jasně označené. Stejně jako v Chorvatsku jsou ale vysoké ceny potravin tématem i u nás. Nicméně že by Česko sáhlo po podobné regulaci, si dovede představit jen opozice.
[chooze:article;value:594315]
"Vláda určitě neplánuje regulovat ceny potravin. Z minulosti víme a i ze států, které to dělají, že takováto opatření se brzy obrátí proti občanům, protože zpravidla to časem zaplatí," míní premiér Petr Fiala (ODS).
"Pokud se zastropují teď ceny potravin v Chorvatsku, tak o to méně budou motivování výrobci potravin, zemědělci, potravináři, aby nainvestovali do výroby a aby mohli v budoucnu zlevnit," varoval ekonom Petr Bartoň.
[chooze:article;value:591225]
"Je to netržní zásah, který je možné uplatnit, a my jsme ho navrhovali třeba i u nás ve chvíli, kdy se to vymkne zpod kontroly a začíná to dosahovat cen, které jsou nereálné. Samozřejmě není možné to dělat dlouhodobě," uvedl místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).
Po úspěchu chorvatského bojkotu obchodů se teď přidávají i další země. Podobně už proti vysokým cenám protestovali třeba i Srbové nebo Severní Makedonci.
O protestech v Chorvatsku promluvil ekonom Petr Studnička:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.