Noční série otřesů přišla poté, co Chorvatsko ve čtvrtek zasáhlo středně silné zemětřesení, které dosáhlo 4,8 magnituda. Podle některých zdrojů mělo sílu dokonce přes 5 magnitud. Způsobilo naštěstí jenom drobná poškození, která se opravují, na ostrově Krk se ale v pátek preventivně zrušila výuka na většině škol. Důvodem je kontrola statiky budov, píše Novi List.
Během noci chorvatští seismologové zaznamenali tucet dalších otřesů, jejich síla se ale pohybovala pouze mezi 2 až 3 magnitudy. Jedná se tedy o velmi slabé zemětřesení, které nemělo za následek žádné škody. Nejsilnější otřes zachytili po třetí hodině ráno, kdy dosáhlo síly 2,7 magnituda, řekl pro HTV seismolog Krešimir Kuk.
[chooze:article;value:489961]
"Vytvořili jsme několik týmů, které budou zkoumat seismickou aktivitu nejprve v užší oblasti, poté i v širším okolí," řekl. Dotřesy se podle něj daly očekávat. Čtvrteční zemětřesení bylo dost silné na to, aby ho pocítili nejen obyvatelé Chorvatska, ale i Rakouska, Slovinska, Německa, Maďarska, Itálie a Bosny a Hercegoviny.
Je tedy obvyklé, že po hlavním zemětřesení následovala série slabších otřesů. Zvýšená seismická aktivita se podle odborníků dá v oblasti očekávat v příštích několika týdnech, až dokonce měsících. "Nemůžeme předpovídat zemětřesení. Je ale zřejmé, že seismická aktivita pokračuje. Otřesy jsou zatím slabší. V jakém časovém úseku a s jakou intenzitou to bude pokračovat, ukážou nejbližší dny," dodal Kuk.
V posledních dvou týdnech zasáhlo zemětřesení o síle 5,5 magnituda Rumunsko a o síle 7,8 magnituda Turecko a Sýrii, které si vyžádalo oficiálně už přes 40 tisíc obětí.
V Turecku pomáhali se záchrannými pracemi i čeští hasiči, kteří se v pátek vrací domů:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.