Čína má plán, jak přelstít Západ. Využívá k tomu další země

Podle Číny atraktivita a vliv skupiny BRICS stále roste, jelikož se stává hlavní platformou pro podporu solidarity a spolupráce mezi zeměmi globálního Jihu. "S příchodem nových partnerských zemí do rodiny BRICS se spolupráce BRICS pozvedá na novou úroveň. Mechanismus BRICS má větší zastoupení" uvedl podle deníku Economic Times mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.

Mezi partnerské země BRICS nově přibyla Indonésie, Malajsie, Thajsko, Bělorusko, Bolívie, Kuba, Kazachstán, Uzbekistán a Uganda. Novými členy se stal Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Uskupení původně tvořilo pět zemí: Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

[chooze:article;value:589657]

​"Čína je připravena spolupracovat s ostatními členy BRICS a partnerskými zeměmi v duchu otevřenosti, inkluzivity a oboustranně výhodné spolupráce," dodal mluvčí Mao. Čína tak chce posílit svůj vliv.  

Čína hledá kde se dá, aby oslabila západ. V září přislíbil čínský vůdce Si Ťin-pching africkým zemím kromě vojenské pomoci i finanční podporu ve výši 50 miliard dolarů. "Čína a Afrika by měly spojit své obyvatelstvo, aby se staly mocnou silou a napsaly novou kapitolu míru, prosperity a pokroku," citovala jeho slova americká CNN.

Si Ťin-pching dále pronesl, že by uvítal společnou vizi "sdílené budoucnosti" – jde o termín, který používá k označení souznění s čínskou vizí světového řádu, který je alternativou k tomu, který prosazují Spojené státy.

V říjnu se v ruské Kazani konal summit BRICS. Jeho politický význam ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině rozebral ve vysílání TN Live rusista Karel Svoboda:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.