Mezi Čínou a Austrálií roste napětí. Může za to incident ze začátku týdne, kdy australské vojenské letadlo typu P-8A letělo nad Jihočínským mořem. Na přelet zareagovalo čínské letectvo, které k němu vyslalo stíhačku.
Ta na letoun zpočátku dorážela, aby změnil směr. Nakonec necelých 30 metrů před australským strojem vypustila světlice, kterými mohla oslepit piloty. Incident se však naštěstí obešel bez nehody a škod na letounu, píše portál BBC.
Čína zásah ospravedlňovala tím, že Austrálie pronikla do jejího vzdušného prostoru. V Jihočínském moři si totiž nárokuje řadu drobných ostrovů, z nichž některé sama buduje, a s nimi i vody a nebe okolo nich. Ne všechny státy v regionu ale čínské nároky uznávají.
[chooze:article;value:595084]
Austrálie Čínu obvinila z nezodpovědného jednání. "Očekáváme od všech zemí, Čínu nevyjímaje, že budou své armády instruovat tak, aby postupovaly bezpečně a profesionálně," prohlásil podle portálu ABC australský ministr obrany Richard Marles.
Ve čtvrtek se však Čína k australským stížnostem vyjádřila. "Austrálie ohrozila čínskou národní bezpečnost, a proto jsme přistoupili k oprávněným, legálním a profesionálním prostředkům, abychom hrozbu odvrátili," tvrdil mluvčí čínského ministra zahraničí Guo Jiakun.
Není to první takový incident, který vlády obou zemí musí řešit. Loni v létě poranil několik australských potápěčů při vojenském cvičení sonar čínské válečné lodě. V roce 2022 zase čínské letadlo vypálilo světlice na australský průzkumný letoun, přičemž fragmenty světlice se mu dostaly do motorů a lehce jej poškodily.
Poplach v Japonsku a Koreji. Čína s Ruskem tam poslaly stíhačky (12/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.