Čínský prezident Si Ťin-pching pogratuloval ve čtvrtek republikánovi Donaldu Trumpovi k vítězství v amerických prezidentských volbách. Vyjádřil také naději, že obě strany najdou způsob, jak si v nové éře vyjít vstříc, uvedla stanice NBC News.
Odborníci ale zároveň upozorňují, že s návratem Trumpa do Bílého domu pravděpodobně dojde k eskalaci napětí mezi Čínou a Spojenými státy. "Ačkoliv může být Trump méně nakloněný vojenskému konfliktu, je dost podezřívavý vůči Číně v jiných oblastech, někde dokonce chová určitou míru nepřátelství," řekl Čchung Ja Ian, odborný asistent politologie na Národní univerzitě Singapuru.
Otevřené nepřátelství odborníci očekávají zejména v ekonomické oblasti. Hovoří se o blížících se obchodních válkách mezi těmito zeměmi. Generál ve výslužbě Jiří Šedivý v rozhovoru pro TN.cz řekl, že obchodní válka dokonce hrozí pravděpodobně v nejbližších měsících.
[chooze:article;value:581513]
Pokud totiž Trump splní své předvolební sliby, Peking bude čelit převratné výzvě v podobě 60% cla na veškerý čínský dovoz do USA. To by podle analytické zprávy švýcarské banky UBS mohlo snížit očekávaný ekonomický růst Číny až o polovinu na 2,5 %.
Čína si je tohoto vývoje dobře vědoma. Ilaria Mazzocco, zástupkyně ředitelky správní rady pro čínský obchod a ekonomiku v Centru pro strategická a mezinárodní studia, podle agentury Deutsche Welle uvedla, že Peking již vykázal známky odvetných kroků proti americkým obchodním restrikcím uvalením nových cel na některé americké sektory.
I Čchung tvrdí, že Čína chápe, že brzy může čelit poměrně nepřátelské politice Spojených států, a je tím pádem více ve střehu.
Trumpova politika by mohla vést k částečné izolaci Spojených států, čehož by podle odborníků Čína mohla využít například ve vztahu k Evropě. Trend je ale zatím takový, že je většina členských států EU k užší spolupráci s Pekingem skeptická.
Čína při vojenském cvičení obklíčila Tchaj-wan. USA proti tomu protestovaly (10/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.