Moderní bydlení

Čínský ekonom promluvil o ekonomice své země a odhalil, co neměl. Si Ťin-pching zuří

"Skutečné číslo reálného růstu čínské ekonomiky neznáme. Podle mých vlastních spekulací se v posledních dvou až třech letech reálný [růst hrubého domácího produktu] pohyboval v průměru kolem 2 %, i když oficiální číslo se blíží 5 %," jsou slova Kao Šan-wena, která rozezlila čínského prezidenta, píše deník The Wall Street Journal (WSJ).

Jak uvedl South China Morning Post, ekonomické ukazatele jsou podle něj zmanipulované. "Pokud jsou údaje o zaměstnanosti přesné, údaje o hospodářském růstu se zdají být nadhodnocené. Pokud jsou údaje o růstu věrohodné, údaje o zaměstnanosti se zdají být podhodnocené," řekl.

[chooze:article;value:591406]

​Jeho kritika ekonomiky komunistického státu ho ale vyšla draho. Si měl nařídit jeho vyšetřování a následně potrestání. Prezident se prý zasadil o zákaz jeho jakýchkoliv veřejných prohlášení na předem neurčenou dobu, aby ho umlčel. Měl přijít i o místo v hongkongské větvi firmy, která ho zaměstnává, a licenci pro investiční poradenství.

Podle WSJ reakce Si Ťin-pchinga ukazuje na jeho citlivost k tématu. Velká část ekonomického růstu země byla v posledních letech podle deníku poháněna neudržitelným zadlužováním se, spekulacemi s nemovitostmi a investicemi do průmyslu, které země reálně nepotřebovala.

[chooze:article;value:587450]

​Podle lidí blízkých rozhodování v Pekingu žádná z ran, které zasáhly v posledních letech čínskou ekonomiku, nezměnila jeho přesvědčení o jejím stavu. "Si stále věří, že Východ je na vzestupu a Západ upadá," řekl WSJ zahraničněpolitický poradce v Pekingu s odkazem na výrok, který čínský vůdce pronesl před třemi lety, kdy čínská ekonomika, poháněná západní poptávkou po jejím vývozu, zažila krátkodobé oživení po pandemii covidu.

Situace se pro asijskou zemi ale v blízké době pravděpodobně zlepšovat nebude. Za několik málo dní do funkce nastoupí zvolený prezident Spojených států Donald Trump, který, jak píše BBC, slíbil na čínské zboží uvalit až 60% cla. Vedení státu se tak snaží nastartovat alespoň domácí prodej.

Z Ruska se může stát kolonie Číny. Moskva je na Pekingu závislá, říká expert (4/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.