Covid ještě může zmutovat. Roušky jsou nezbytné, varuje epidemiolog Smejkal

Koronavirus nás často překvapuje a není vyloučeno, že bude opět nebezpečný. "Covidovou dobu jsme rozhodně nezvládli a určitě ještě zbývá mnoho věcí, které je potřeba změnit. Problém nedostatku antibiotik ale rovněž souvisí s tím, že jsou nadužívána a zbytečně předepisována na virózy. Potřeba antibiotik by také klesla, pokud by se lidé více očkovali," domnívá se hlavní epidemiolog institutu IKEM a místopředseda České společnosti nemocniční epidemiologie a hygieny Petr Smejkal.

Jak vnímáte aktuální situaci s covidem-19? Jen za úterý přibylo 644 nově nakažených osob, přestože se nyní testuje mnohem méně než dřív. Ministr zdravotnictví doporučuje očkování proti covidu-19 a chřipce. Vystačíme si následující měsíce a celou zimu pouze s tímto doporučením?

To teprve uvidíme, ale covid nás často překvapuje. Parametr, který teď nejvíce sledujeme, jsou počty hospitalizací a pacientů na jednotkách intenzivní péče. Nakažených může být mnohem víc, než uvádějí statistiky, protože se už netestuje tolik jako dřív. Sleduji situaci i v zahraničí a například ve Spojených státech je hospitalizací méně než loni.

[chooze:article;value:524656]

Takže důvod k panice není…

Máme tady subvarianty, o kterých víme, a doufejme, že víme o všech. A snad nepřijde mutace, která prolomí očkování a imunitu získanou proděláním nemoci.

Dá se určit míra pravděpodobnosti příchodu nějaké nebezpečnější varianty koronaviru?

To se nedá vyčíslit, ale rozhodně není velká.

Epidemiolog Roman Prymula v našem středečním rozhovoru mimo jiné uvedl, že doporučuje roušky ve zdravotních zařízeních. Souhlasíte s ním? Mělo by takové opatření být povinné?

Ono záleží na tom, jak různá opatření zafungují. Nevím, jestli nevyvolávají opačný efekt než ten, jakého chtějí jejich autoři docílit. Přikázat něco povinně může znamenat, že se to mine účinkem. Roušky by se ve zdravotnických zařízeních ale rozhodně nosit měly a myslím, že si to uvědomují i samotní zdravotníci, kteří jsou ve styku s rizikovými pacienty. Těm bych dokonce doporučil, aby si brali roušky ve všech vnitřních prostorách včetně MHD. Jednoduše všude, kde mohou být ohroženi ostatními. Opatrnost je nepochybně důležitá i v domovech seniorů.

[chooze:article;value:524694]

Obezřetnost není namístě jen kvůli covidu-19.

Ano. Přijde chřipka, přijdou RS viry. Roušky nebo ochrana dýchacích cest jsou důležité i kvůli tomu.

Také máme očkování…

Ale zvyšování proočkovanosti je komplikované. Ani nevím, jestli by pomohla nějaká kampaň. Češi jsou totiž velkými skeptiky a někdy důležitost očkování zlehčují také lékařské autority. Stále ale platí, že přínosy vakcinace převažují nad riziky. Pomoci by například mohlo, pokud by se začalo očkovat i v lékárnách jako v jiných zemích.

České zdravotnictví čelí řadě výzev, jako je nedostatek léčiv, spory o přesčasy lékařů. Je v této situaci schopné čelit různým současným i budoucím výzvám?

V první řadě bychom měli provést nějakou analýzu toho, co se stalo. Covidovou dobu jsme rozhodně nezvládli a určitě ještě zbývá mnoho věcí, které je potřeba změnit. Problém nedostatku antibiotik ale rovněž souvisí s tím, že jsou nadužívána a zbytečně předepisována i na virózy. Potřeba antibiotik by také klesla, pokud by se lidé více očkovali.

Ocenění za mRNA vakcíny proti covidu. Vědci získali Nobelovu cenu (2/10/2023):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.