Moderní bydlení

Covid lidem spouští epilepsii. Lékaři nabízí léčbu, která záchvaty dokáže i odstranit

"Pojem epilepsie zahrnuje desítky různých onemocnění, která mají široké spektrum příčin. Projevují se různorodými typy záchvatů a nejčastěji bývají geneticky podmíněné. Vznikají ale také v důsledku cévního onemocnění mozku, po úrazech hlavy, vlivem nádorů či zánětů mozku," vysvětlila lékařka Jana Zárubová z Centra pro epilepsie Motol.

Pacienta Tomáše do 14 let žádné zdravotní potíže netrápily. Když ale v roce 2021 prodělal covid, netrvalo dlouho, než u něj epilepsie propukla. Léčba mu zpočátku nezabírala a záchvaty pro něj byly pravidelné. V roce 2023 se ale dostal do péče lékařů specializovaného centra ve Fakultní nemocnici Motol. Poté, co mu zde lékařka Zárubová léčbu upravila, se mu počet záchvatů výrazně snížil.

[chooze:article;value:579328]

Podle odborníků se v Česku vyskytuje přibližně 80 000 pacientů s epilepsií. Dalších asi 160 000 lidí ale zůstává v evidenci lékařů s tím, že už více než pět let se u nich záchvat neprojevil.

Záchvaty mohou probíhat i tak, že se člověk zastaví v činnosti, přestane odpovídat, opakuje jenom jednu slabiku nebo si například popotahuje oblečení. Nejnápadnějším projevem jsou ale takzvané tonicko-klonické záchvaty.

"Jde o stav, kdy člověk náhle ztrácí vědomí, padá, má křeče v obličeji, křeče končetin a těla, nejprve se zvýšeným napětím, které později přejde do rytmických záškubů, může dojít k promodrání v obličeji a slinění. Velmi často pacient zjistí, že má epilepsii až ve chvíli, kdy prodělá takto nepřehlédnutelný záchvat. Když ale s nemocným mluvíme nebo se ptáme příbuzných, mnohdy narazíme na to, že už dříve měl jiné obtíže. Nebyly ovšem tak výrazné, proto jim nikdo nevěnoval pozornost,“ přiblížila Zárubová.

[chooze:article;value:596213]

Podle lékařky Jany Amlerové z Centra pro epilepsie Motol je epilepsie závažným onemocněním, které přináší různá omezení v každodenním životě. Dosažení stavu, ve kterém pacient záchvaty vůbec netrpí, je tak podle ní klíčem ke kvalitnímu životu. U přibližně až 70 % pacientů jsou přitom podle lékařů záchvaty dobře ovlivnitelné. 

Podle neurologů pomáhají tři základní kroky. "Pravidelné užívání léků, režim v podobě pravidelného spánku, kvalitní stravy a dostatečného pitného režimu a v neposlední řadě pohyb," uvedla Amlerová. U některých může být ale situace složitější. "Pacienti mohou mít alergickou reakci na lék nebo se objeví další nežádoucí účinky, takže hledáme jiná řešení. V současnosti máme na trhu přes 25 léků na epileptické záchvaty, takže jsme schopni pacientům šít léčbu opravdu na míru,“ vysvětlila Zárubová.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.