Cena másla letos globálně prudce vzrostla a nadále bude stoupat. Projevilo se to už i v mezi českými zákazníky oblíbeném Polsku. Do rekordních cen mléčných výrobků v zemi se totiž mimo jiné promítá i snížená produkce mléka, píše web Polstat News. Nižší nabídka na trhu je tak silným impulsem pro růst cen másla.
Obchodním řetězcům hrají do karet i Vánoce, které se nezadržitelně blíží a obchody se zaměřují na maximalizaci zisku. Máslo je totiž jednou ze základních surovin pro pečení cukroví, které se tak letos pěkně prodraží.
Máslo už se často nevyplatí nakupovat ani v akcích. Ty jsou totiž pro kupující mnohdy stále méně výhodné. Ceny prý mírně klesnou až začátkem příštího roku v souvislosti se sníženou poptávkou.
[chooze:article;value:585864]
Podle agrárního ekonoma Tomáše Maiera ale situace tak vážná není. Podle něj se často zapomíná na skutečnou cenu másla. "Je to klasická cena, kterou vydává Český statistický úřad, nebo je to akční cena? Tohle je velký problém, že vlastně nikdo pořádně neví. Máslo se dá v akci sehnat za 50 korun, což není nic neúnosného," řekl v rozhovoru pro TN Live.
Prudký růst cen másla přitom nedávno rozohnil i české politiky. "Cena másla v komunikaci politiků ANO má svůj vývoj: Nejdřív jsem za ni mohla já a Petr Fiala, pak se ukázalo, že oligopol drží Andrej Babiš, tak teď je to 'evropský problém' a nejsme na tom špatně. Možná je čas zeptat se vlastního předsedy, který trh ovládá, proč máslo nezlevní," prohlásila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Na síti X se kvůli tomu do sebe pustili i premiér Petr Fiala (ODS) a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "Pan premiér zase v Blesku blábolil a lhal o ceně másla. Měl zůstat u Nutelly, takhle jen potvrdil, že ekonomickým věcem absolutně nerozumí," reagoval Babiš na Fialova slova o tom, že za růst cen nemohou zemědělci.
Ceny másla trápí i další evropské země. Důvodů je celá řada, říká expert (11/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.