Snadná dostupnost a atraktivita. To jsou podle odborníků nejdůležitější faktory, podle kterých si mladí lidé vybírají, kterou návykovou látku vyzkouší. V zásadě existují dvě skupiny. Do první skupiny patří látky, které se pojí se světem dospělých, typicky alkohol nebo nikotin. Do druhé skupiny pak patří látky, které jsou v současné době módní – například syntetické drogy či konopí.
Nejčastěji dospívající zkoušejí alkohol. Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti má s alkoholem zkušenost více než 40 procent třináctiletých dětí. Čtvrtina patnáctiletých se v životě nejméně dvakrát opila a mezi šestnáctiletými má zkušenost s alkoholem už 95 procent.
Mezi moderní návykové látky pak v současné době patří například elektronické cigarety, kratom nebo takzvané psychomodulační látky. Tedy látky, které ovlivňují mozek a mění náladu nebo chování – například HHC.
[chooze:article;value:580127]
"Neustále vznikají nové. Teďka mám na mysli zejména syntetické návykové látky, kterých se denně odhaduje, že vzniká několik desítek. Doopravdy naprosto zásadní vliv v tom dneska hrají sociální sítě. Něco se objeví, něco se probírá, a tak je prostě tendence to vyzkoušet," upozornil adiktolog Petr Popov.
"Mladiství často experimentují s drogami například kvůli touze po přijetí svými vrstevníky, úniku od náročných životních situací, stresu nebo horšího rodinného zázemí," doplnila dětská psycholožka Jana Novotná.
Prodejci navíc často přitahují pozornost dospívajících pomocí lákavých obalů s obrázky nebo křiklavými barvami. Podle odborníků je proto obzvláště důležité informovat nezletilé o rizicích užívání drog a možnostech pomoci.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.