Moderní bydlení

Dětská zdravotní péče kolabuje. Karty v ruce mají pojišťovny, říká lékařka a poslankyně

Starostové v odlehlejších koutech republiky si stěžují na dlouhodobý nedostatek dětských lékařů, navíc více než polovina pediatrů je v důchodovém věku. Hrozí tak kolaps dětské lékařské péče. Přestože mnohé obce v odlehlejších oblastech nabízejí pediatrům nulové pronájmy ordinací nebo statisícové náborové příspěvky, nikdo se do vzdálenějších a zapadlejších vesnic a městeček nehrne.

"Nedostatek se snaží řešit města, samosprávy, ale karty v ruce mají hlavně zdravotní pojišťovny, od nich musí přijít řešení. Právě pojišťovny jsou totiž zodpovědné za poskytování péče svým pojištěncům," tvrdí poslankyně Bělohlávková, která jako dětská lékařka má zkušenosti z každodenní praxe.

[chooze:article;value:536580]

​​Podle Hany Chalušové je to i velké politické téma, zákonodárci by se měli postavit za tuto problematiku a konečně ji řešit. Bělohlávková se v této souvislosti zastala ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). "On má k dětskému lékařství blízko, vnímá potřebu zachování primární péče o děti jako prioritu. Změnil částečně systém předatestačího vzdělávání tak, že dal možnost budoucím praktikům dva roky vykonávat praxi přímo v dětské ordinaci," upřesnila poslankyně.

Dodala, že ještě donedávna byla praxe, že po ukončení studia byla nabídnutá rezidenční místa, kterých je po celé republice ročně 70, hlavně nemocnicím a terén byl upozaděn. "Přitom ta potřeba lékařů v terénu je přesně opačná," poznamenala Bělohlávková.

Chalušová upozornila také na kritický nedostatek dětských psychologů a psychiatrů. "Ti jsou teď velmi potřeba hlavně v populaci teenagerů. Je to systémová věc, nůžky mezi většími městy a těmi menšími a obcemi, tedy mezi jednotlivými oblastmi, se stále více rozevírají," domnívá se mluvčí Fóra rodičů.

[chooze:article;value:555095]

​V Česku je podle údajů z roku 2023 na 130 tisíc dětí bez registrujícího lékaře. "Jediná cesta pro tohoto malého pacienta a jeho rodiče je pak návštěva pohotovosti," tvrdí dále Chalušová.

Současnou špatnou situaci by podle obou diskutujících nevyřešila ani dvojkolejnost systému, tedy rodič, který by chtěl, by si péči o dítě zaplatil. "Sice to je jedna z možností, ale podle mého názoru by se české zdravotnictví touto cestou ubírat nemělo," uzavřela poslankyně Bělohlávková. 

Na celý díl pořadu Za pět minut dvanáct se podívejte zde: 

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.