Moderní bydlení

Domovy pro seniory trápí nedostatek personálu. Nejhorší situace je v Praze

Kritický nedostatek zaměstnanců teď řeší například v domově pro seniory Sulická. I proto nemohou přijímat nové klienty. Na čekací listině je aktuálně zhruba 700 lidí.

"Zastupujeme své kolegy, které tady nemáme, a když někdo zastupuje u klienta, ten další ho zastupuje v jiných činnostech, takže takzvaně kdo má ruce a nohy, slouží," uvedla ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová.

V Domově Sulická chybí kromě pečovatelů také zdravotní sestry a kuchaři. Podobná situace je i u sociálních terénních pracovníků. "Teďka nějaké tři měsíce jsme jeli v módu podstavu, protože bylo hrozně náročné sehnat nové kolegy," sdělila vedoucí terénního týmu oddělení Beztíže Lucie Hrušková.

[chooze:article;value:580969]

​Zatímco v roce 2020 chybělo v sociálních službách tisíc zaměstnanců, teď jsou to zhruba čtyři tisíce. Situace je kritická hlavně v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Důvodů je hned několik.

​"Je to práce, kde ta atraktivita není úplně vysoká. Stále nemá takovou prestiž jako třeba práce ve zdravotnictví nebo ve školství. Je to také namáhavost té práce, ať už fyzická, nebo psychická," vysvětlil Jiří Horecký z Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Zaměstnanci v sociálních službách by si sice podle novely zákona měli od ledna polepšit o 1 400 korun, přesto je podle nich práce stále silně podhodnocená. "Spoustu pracovníků kolegů se uchyluje k tomu, že mají nějaké přivýdělky a brigády, aby měli na pokrytí těch svých nákladů," popsala Hrušková.

"Jednáme o tom, aby těch zaměstnanců bylo více a zlepšovaly se pracovní podmínky a bezpečnost práce," prohlásil Horecký. Ačkoli ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na rozsáhlé novele zákona, odborníci odhadují, že zásadnější změny nastanou až za několik let.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.