Stále víc lidí vánoční dárky pořizuje prostřednictvím on-line obchodů, ale s tím přibývá i falešných e-shopů. Při nakupování přes internet byste měli být opatrní. Česká obchodní inspekce (ČOI) má seznam podvodných e-shopů. Pokud si nejste jistí, zadejte webový odkaz na stránky ČOI a tam vám vyskočí, jestli je to rizikový obchod, nebo ne.
Často stačí si dát jméno obchodu i do vyhledávače a přečíst si o něm recenze. Můžete také prozkoumat jeho sociální sítě. Pokud si ani tak nejste úplně jisti, je dobré se držet velkých a známých on-line obchodů. "Tam se tolik nemusíte bát, že byste o něco přišli nebo vás okradli o peníze," doporučil bezpečnostní analytik Jakub Vávra.
[chooze:article;value:583508]
V případě, že máte podezření, že jste se stali obětí podvodu, je důležité se neprodleně obrátit na policii. "Pokud pošlete peníze pryč třeba z běžného účtu, tak je to těžké vrátit. Ale policie tohle řeší a je dobré to nahlásit, aby se o tom vědělo a aby pak mohla policie vyslat i varování ostatním," dodal Vávra. Jen za loňský rok zaznamenali policisté u nás více než 19 tisíc podvodů na internetu.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.