Důchodce čekají velké změny. Někteří dostanou výrazně více peněz

Poslanecká sněmovna schválila před několika dny penzijní reformu. Mezi její nejdůležitější body patří růst věku odchodu do důchodu a práce seniorů v penzi. Pokud návrh projde i Senátem, který má o něm jednat na začátku prosince, a podepíše ho prezident, pracující důchodci by si už od ledna výrazně polepšili. Ti by tak měli mít nově nárok na slevu na sociálním pojištění ve výši 6,5 % ze svého vyměřovacího základu.

Třeba pokud jejich měsíční hrubá mzda je v současné době 25 tisíc korun, dostanou navíc asi 1 600 korun a například u hrubé mzdy 30 tisíc korun by to bylo zhruba 1900 korun. Ale pozor – sleva se má týkat pouze pojistného na straně zaměstnance, zaměstnavatelům by se odvody neměnily, informuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

[chooze:article;value:585184]

Těmto penzistům se ale zároveň nebude zvyšovat za práci jejich starobní důchod. O zvýšení penze mohou dosud požádat vždy po odpracování jednoho roku od podání žádosti o důchod, za každých 360 odpracovaných dnů se jim tedy zvyšuje penze 0,4 % výpočtového základu. Ovšem každý rok si tak tito lidé přilepšili k důchodu pouze o několik desítek korun.  

Změna termínu výplat důchodů

Penze se ale od 1. ledna příštího roku zvýší všem, kteří je pobírají. Průměrný starobní důchod se v lednu 2025 zvýší o 358 korun. Základní výměra se zvýší o 260 korun na 4 660 korun, procentní výměra se zvedne o 0,6 %. Nejde tedy o plošné zvýšení jako letos v lednu, ale výše valorizace u jednotlivých důchodů se bude lišit.

"Důchody jsou nejvyšší v historii a s jejich pravidelnou valorizací se počítá i v důchodové reformě. Každoroční valorizace bude i nadále plně kompenzovat inflaci. V lednu dosáhne průměrný starobní důchod výše 21 080 korun. Za posledních pět let jde tedy o nárůst o 6 652 korun," uvedl před časem ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

[chooze:article;value:582637]

​Nyní se důchody vyplácejí dopředu, takže například důchodce s výplatním termínem 12. den v měsíci dostává důchod na období od 12. dne aktuálního měsíce do 11. dne následujícího měsíce. Nově bude výplatní období stanoveno jako běžný kalendářní měsíc, tedy od prvního do posledního dne aktuálního měsíce.

Jde tedy o modifikaci výplatního období z "klouzavého" měsíce na měsíc kalendářní. Všechny důchody se navíc budou vyplácet v první polovině měsíce. A tím, že budou mít všichni důchodci výplatní období stejné, tedy vždy na aktuální kalendářní měsíc (na období od prvního do posledního dne měsíce), nebude doplatek nutný a přestane se vyplácet. 

 Poslanci schválili důchodovou reformu. Opozice ji tvrdě kritizovala (11/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.