Moderní bydlení

Důchodová reforma je potřeba. Za 10 let by nemuselo být na důchody, varoval ekonom

"V případě českého důchodového systému u té pozitivní stránky by šlo říct, že je velmi solidární a docela dobře zajišťuje penzisty proti chudobě. To je silné pozitivum. Mínusem je, že je velmi zranitelný na stárnutí populace, které v Česku už je a bude silnější. Tím pádem je financování do budoucna pod velkým tlakem," je přesvědčený poradce prezidenta Pavla Vladimír Bezděk. 

Důchodový systém však čeká reforma. "Pokud máme na mysli to, že se musíme snažit ten sytém učinit odolnější vůči demografickým tlakům, abychom skrz systém dokázali sliby důchodových nároků pokrýt reálnými penězi i za 40, na to pozdě není. S tím se popasovat lze a musíme," má jasno Bezděk. 

[chooze:article;value:499584]

Na některé kroky však podle Bezděka pozdě přece jen je. "Kdybychom mluvili o úpravu způsobu zabezpečení na stáří v Česku, například o tom, o co se pokoušela jedna z minulých vlád v roce 2011, 2012 a 2013, kdy vedle státního systému bychom vytvářeli povinné spoření, tak se domnívám, že na to pozdě je," uvedl.

Demografické podmínky se v Česku zhoršují už zhruba 15 let. "První urychlení přijde po roce 2030, kdy generace Husákových dětí začne opouštět trh práce a přesouvat se do penze. Největší tlak pak bude v roce 2045 až 2050," poznamenal Bezděk.

Podle Bezděka však dnešní 30letí lidé musí počítat s tím, že průměrný důchod bude vůči průměrné mzdě daleko nižší. Češi se však na to mohou připravit.

"Platí pravidlo, které musíte brát volně. Když dokážete dát stranou pět procent vašeho čistého příjmu každý měsíc a začnete to dělat od 30 let, tak z těch pěti procent můžeme předpokládat, že to udělá dvojnásobek," vysvětlil Bezděk.

[chooze:article;value:499356]

Vhodné je také vyřešit své bydlení. "Spoření je jedna možnost, další je, když v době své ekonomické aktivity dokážete dlouhodobě vyřešit svoje bydlení, abyste v penzi nemuseli být závislí, že budete někomu platit nájem," dodal Bezděk.

Důchodová reforma

"Přepokládám, že se tam vláda bude chtít vyjádřit na téma dalšího růstu věkového hranice pro odchod do důchodu. Druhou věcí je, jak se popasuje s tím, co nás trápilo loni i letos, a to jsou ty mimořádné valorizace penzí v době, kdy je inflace vysoko. A třetí věc, kterou budu hledat, je, jestli dokážeme u těch standardních valorizací se aspoň vrátit k tomu, co jsme v tom systému měli 25 let, než se to v roce 2017 změnilo. A to, že bychom tu valorizaci měli dělat podle výše inflace a jedné třetiny růstu reálných platů. Dnes je to jedna polovina růstu reálných mezd," nastínil Bezděk.

Právě největším problémem je valorizace. "Pro dlouhodobou udržitelnost je mnohem lepší, když valorizaci dáme na udržitelnou úroveň a dokážeme ji tak držet 20 nebo 30 let," má jasno Bezděk.

Problém za 10 let

Bezděk je přesvědčený, že do problémů by se Česko mohlo dostat zhruba za 10 let, pokud by nepřišla žádná změna. "Ta generace Husákových dětí se z kategorie plátců do systému a plátců daní přesune do kategorie penzistů. Obávám se, že při nezměněných politikách by finanční trhy odmítaly profinancování nejen důchodů, ale i zdravotnictví, sociálních služeb a obsluhu celého státní rozpočtu. Odmítaly by půjčit," varoval Bezděk.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.