Dům hrůzy v Hlinsku. Lidé jsou bez toalet a vody, radnice jen přihlíží

Na první pohled jde o běžný starý dům. Oprýskané omítky, ale jinak střecha celá, nová okna, složené uhlí, venku žádný nepořádek. Uvnitř domu, který patří městu Hlinsko a je vyčleněn pro sociální bydlení, to ale vypadá úplně jinak – smrad, špína, na zemi odpadky. 

Jedním z nájemníků je Vladimír, býval popelář, který bydlí v přízemí. Je po úrazu a žije ze sociálních dávek. "Bydlí se tady špatně, nemáme vodu, nosíme si ji ze studny v kýblech. Já už jsme tady přes deset roků," popisuje Vladimír Lakatoš s tím, že v žalostném stavu jsou také toalety. Voda dříve asi vedla i do pokojů, zůstala po ní jen umyvadla bez kohoutků.

[chooze:article;value:584944]

​Ještě horší situace panuje v patrech domu. Vladimír podle svých slov pomáhá i staršímu sousedovi. "Nebýt mě, už by tady dávno chcípnul. Nosím uhlí, všechno, jinak mu nikdo nepomůže. Na dotaz reportéra, zda do domu za nájemníky chodí sociální pracovníci, odpověděl Vladimír jednoznačně: "Ne!"

Mužem, kterému Vladimír pomáhá, je 76letý Jiří. "Stará se o mě, nosí mi uhlí, zatopí mi, já jsem bezmocný, nemůžu chodit," říká. Když už nemůže dojít na úděsnou mísu na chodbě, má v rohu kbelík. "Člověk se nemá ani kde vykoupat," stěžuje si dále. Také on tvrdí, že sociální pracovnice za ním nijak pravidelně nejezdí.

Při prohlídce bytu reportéři narazí na zkažené jídlo a flašky od alkoholu. Jiřímu peníze na jídlo často ani nevyjdou. I v tom je závislý na Vladimírovi. "Občas mi dá něco k jídlu, jinak bych chcípl hlady," dodává Jiří.

[chooze:article;value:583242]

​"Když přijdou nakoupit, některé zákazníky jejich vzhled a to, že zrovna nevoní, odpuzuje. Co s nimi ale můžeme dělat, vyhodit je nemůžu. My s nimi žádný problémy nemáme, jsou neškodní. Na druhou stranu se do té situace dostali vlastním přičiněním," sdělila prodavačka z nedalekého obchodu. "Opravdu nejsou zlí, dá se říci, že jsou kamarádi," souhlasí další soused. 

V domě hrůzy žije šest mužů a uvnitř rozhodně nepanuje idylické soužití. Hádky mezi nimi jsou na denním pořádku.

Reportéři pořadu Na vaší straně se vydali na radnici, aby se k situaci vyjádřili zodpovědní úředníci. "Tam jsou lidé, kteří v podstatě nejsou schopni žít samostatně, tak mají aspoň nějaké podmínky, aby nebyli na ulici. Platí asi 25 korun za metr čtvereční," říká Ctibor Ducheček z odboru investic. "Ta kampelička má charakter městského přístřeší," přidává Martin Vtípil, vedoucí sociálního odboru městského úřadu v Hlinsku.

[chooze:article;value:591084]

​Lidé z domu tedy zaplatí asi čtyři stovky měsíčně. Zajímalo nás, zda může město pomoci hlavně starému pánovi. Úředníci argumentují, že má dluhy a problémy s alkoholem. "Měl pokoj, který poškodil," vysvětluje Ducheček. Přestěhovali ho tedy do jiného. "Když ten pokoj dostanou, je zařízený, čistý, vymalovaný. A oni ho pak vybydlí," dodává Ducheček.

Podle šéfa sociálního odboru Vtípila si starý muž může požádat o příspěvek na lepší bydlení. "Je-li mu přiznán, může si z toho příspěvku hradit služby," vysvětlil. Ovšem senior už není schopný projít tím úředním procesem. "Sociální asistentku, která by mu mohla pomoct, si ale musí zaplatit sám ze svého," dodal Vtípil. 

To ale není úplně pravda. Záhy už tak striktní nebyl ani šéf sociálního odboru. "Samozřejmě mu s tím může někdo pomoci. Ale já vám nedokážu odpovědět konkrétně u toho člověka," bránil se dále Vtípil. "Byl jsem tam před Vánocemi," přidal se Ctibor Ducheček z odboru investic.

[chooze:article;value:579043]

​Úředníci souhlasili, že se společně s reportéry pořadu Na vaší straně do inkriminovaného domu vydají. Na místě je jen Vladimír. Na Jiřího se nelze doklepat. "Minule jsem tady u něj byl, nemá žádné jídlo, ale má tam tři flašky vodky, tak je to taky těžké," nechal se slyšet Ducheček.

Pustli jsme se do pátrání po vodě. Vladimír trvá na tom, že voda v domě neteče celých deset let, co tam bydlí. Celou tu dobu tam chybí také čerpadlo. O tom se přesvědčili úředníci na vlastní oči. S Vladimírem se rozloučili přátelsky, ale zůstává otazník, jak to bude s vodou. Souhlasili, že by bylo třeba, aby do domu v Hlinsku sociální asistent chodil i obden.

Situace na Teplicku

V Teplicích se s podobnou situací vypořádali jinak. Dříve bezdomovci, dnes už nájemníci, si nájem platí z příspěvku na bydlení. S formuláři jim pomohla neziskovka. "Máme tady v domě několik bytů. Byty našich klientů jsou v běžných domech. My nevytváříme nějakou jednu lokalitu, kde by naši klienti byli koncentrovaní, ale naopak žijí mezi běžnou populací. Jsou to lidé, kteří byli často na ulici, dlouhá léta, a dneska žijí mezi běžnými lidmi jako jsme my," vysvětlil koordinátor neziskové organizace Květina Matěj Hon.

[chooze:article;value:586278]

​Neziskovka se stará i o ty, kteří zatím jen balancují na červené linii mezi domovem a ulicí. Jedním z nich je muž z Duchcova. "Byl na ubytovně a my jsme mu to bydlení už myslím zlepšili, ale teď mu pomáháme si ho udržet," pokračuje Hon. Byt pronajal soukromník za běžný nájem. To je podmínka dotované asistenční pomoci. Výdaje je ovšem třeba stejně hlídat. "Záloha byla 420 korun, záloha na vodu, teď to zvedl na pět stovek, takže to máte čistě nájemné plus voda sedm tisíc," dodává.

Práci, kterou dělá pan Hon a další po celé republice, platí z evropských fondů ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). "Za devět let jsme podpořili sedm desítek projektů. Díky obcím a neziskovým organizacím získalo střechu nad hlavou 3 300 lidí v bytové nouzi, z toho třetina jsou děti," řekla Barbora Stašková z MPSV.

Osmdesát pět procent z nich si bydlení udrželo. A téměř všech 400 lidí, kteří byli na ulici, po určité době zvládlo bydlet normálně. Všechny ze dna spasit nelze, ale města a neziskovky stále mohou žádat o dotace na sociální bydlení.

"Nabízíme kterémukoliv městu, nejen Hlinsku, metodickou pomoc. Dokážeme nabídnout i peníze, v tom případě se musí zapojit do našeho projektu, kterým dokáže získat až 25 milionů na to, aby pomohlo dostat lidi z ulice," upozornila mluvčí MPSV Kateřina Procházková.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.