Důvěřuj, ale prověřuj. Odborníci radí, jak nenaletět falešné charitě

Povodně a další živelní katastrofy, ohrožené děti, týraná zvířata nebo válka – to jsou témata, která nás nejčastěji zasáhnou. Toho si jsou ale vědomi i podvodníci, kteří se na lidském neštěstí snaží vydělat.

Abyste se nestali obětí podvodníků, stačí obezřetnost a mít na paměti několik pravidel. "Důležité je podívat se na výroční zprávy organizací, na webové stránky, kde mají popis aktivit a transparentnost, pak se podívat na registraci," sdělil ředitel ADRA o.p.s. Radomír Špinka.

[chooze:article;value:588170]

​Nadací u nás je 571, fondů 2 665. Ročně přerozdělí potřebným skoro čtyři miliardy korun. Nejvíc pomáhá se 400 miliony korun Dobrý anděl. Jde o nadaci, jejímž partnerem je i TV Nova.

"Ověřit si, jestli ten účet nebo ten QR kód opravdu patří té organizaci," doplnila policejní mluvčí Eva Kropáčová.

"Sbírku může organizovat kraj, obec nebo právnická osoba se sídlem v ČR nebo na území EU. Fyzická osoba nemůže. Povoluje je kraj nebo ministerstvo vnitra. Seznam sbírek schválených a povolených najdete na stránkách ministerstva vnitra," informoval mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Pokud házíte peníze do zapečetěné kasičky, musí být vždy označená číslem, které úřad sbírce přidělil, a stejné číslo musí mít i výběrčí na svém osvědčení.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.