Dva starty raket v jeden den. Boeing i SpaceX slaví historické úspěchy

[chooze:gallery;value:36138]

Americká letecká firma Boeing hlásí masivní úspěch. Ve středu večer tamního času z kosmodromu na mysu Canaveral na Floridě odstartovala raketa Starliner, kterou Boeing vyrábí.

Na palubě Starlineru letěli dva američtí astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová, kteří už s cestami do vesmíru mají zkušenosti. Oba směřují k Mezinárodní vesmírné stanici, kam se podle odhadů dostanou v noci na pátek, píše portál NBC News.

[chooze:article;value:558215]

Pro Starliner se jedná o první let s posádkou. Předchozí lety však měly řadu problémů a celý program je několik let pozadu za prvotním plánem kvůli technickým potížím. Výjimkou není ani tento let, který se krátce po startu začal potýkat s potížemi.

Problémem byla špatně těsnící nádrž s heliem. Jeden únik odhalila kontrola ještě na Zemi a opravila jej, po vzletu se však objevily další dva. Podle Boeingu však úniky nepředstavují nebezpečí pro posádku ani pro úspěch mise, píše CNN.

K večeru Boeing oznámil dobrou zprávu. Starliner úspěšně zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice a dopravil oba astronauty na stanici, kde stráví týden, píše portál ABC.

Boeing ale není jedinou vesmírnou společností, která má důvod k oslavám. Ve čtvrtek hlásila úspěch také konkurenční firma SpaceX. Ta podnikla úspěšný testovací let obří rakety Starship z kosmodromu v jižním Texasu, kde má SpaceX své vzletové středisko.

[chooze:article;value:556341]

Tato raketa je zatím největší vesmírnou lodí, kterou kdy lidstvo poslalo do vesmíru. Starship s nosičem Super Heavy má na délku 121 metrů a váží 5 000 tun. Na oběžnou dráhu je schopná dopravit až 150 tun materiálu.

Pro Starship se jedná už o čtvrtý test. První tři se uskutečnily loni v dubnu a v listopadu a letos v březnu. Velká výhoda Starship je zejména možnost opakovaného využití pro další lety. Firma SpaceX má v plánu tyto rakety využívat při cestách na Měsíc i na Mars, uvedl portál Space.

Vesmírný architekt popsal, jak by vypadalo ubytování na Měsíci. Moduly by tiskli na 3D tiskárně:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.