Zatímco ve většině regionů se letos žloutenka typu A objevuje jen ojediněle, v Ostravě v posledních dvou měsících přibývá každý den nejméně jeden nakažený. Od začátku roku se nemocí špinavých rukou nakazilo už 151 lidí.
Žloutenka typu A se šíří hlavně v Jílové, Spodní a ve Vaškově ulici. Většina nakažených jsou děti ve věku od jednoho roku do 19 let z ostravské čtvrti Přívoz. "Ohnisko nákazy se nedaří rychle ohraničit. Probíhá zde značná kumulace osob, vyhledávání zdrojů je velice ztížené," uvedl mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.
"Jako obvod skutečně nemáme žádné páky na to, abychom tu situaci tam nějakým způsobem úplně zastavili," sdělila místostarostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Alena Pataky (ANO).
[chooze:article;value:579772]
Nakažení s virovým zánětem jater neboli žloutenkou typu A se léčí v nemocnici obvykle deset dnů. Se žloutenkou typu A je na Infekční klinice v ostravské fakultní nemocnici hospitalizovaných sedm lidí včetně čtyř dětí. "Přicházejí s chřipkovými příznaky, bolí je svaly, hlava," popsala primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Ostrava Lenka Petroušová.
První případy se v Ostravě objevily v dubnu. Od té doby hygienici nařídili karanténu téměř 1 900 lidem, kteří přišli do styku s nakaženými. "Jelikož proti tomuto onemocnění, které postihuje játra, neexistuje specifická léčba, nejúčinnější prevencí je očkování," zdůraznil Kotrla. Žloutenkou může onemocnět kdokoli, kdo není očkovaný nebo v minulosti tuto nemoc neprodělal.
"Infekce se vyskytuje v lokalitě se sociálně slabším obyvatelstvem. To znamená, že tam je problém s dodržováním základních hygienických pravidel, ale také u bezpříznakových nosičů," sdělila hlavní hygienička Barbora Macková s tím, že lidé nerespektují nařízení krajské hygieny ani lékařů. "Mnozí z té postižené oblasti nemají svého praktického lékaře," dodala k důvodům, proč se nákaza stále šíří.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.