Moderní bydlení

EU řeší obilí z Ukrajiny. Plánuje prodloužit bezcelní režim

Dovoz z Ukrajiny bez cla? Ano, ale se záchranou brzdou pro zemědělce, pokud bude stoupat. Tak si další rok představuje Evropská unie. "Komise bude mít možnost, že v případě, že by docházelo k nějakým excesům, že by najednou prudce stoupl dovoz z Ukrajiny tak Komise bude mít možnost operativně a rychle zasáhnout," řekla Veronika Vrecionová (ODS), poslankyně Evropského parlamentu.

Spory panovaly o to, za jakých podmínek. Přesněji, která období budou hrát roli při aktivaci pomoci evropským zemědělcům. Původní návrh totiž počítal s tím, že vejdou v platnost, pokud objem dovozu přesáhne objem za roky 2022 a 2023. Řada europoslanců a členských států ale prosazovala i druhou polovinu roku 2021.

"Skutečně nastavit období, které budeme porovnávat se současným stavem, na roky 2022 a 2023 znamená, že se pravděpodobně ta brzda nikdy nespustí," sdělil europoslanec Martin Hlaváček (za ANO).

Za prodloužení bezcelního styku nejvíce lobbuje Evropský parlament. Jeho vyjednavači jsou přesvědčení, že zemědělcům vyšli vstříc.

[chooze:article;value:549749]

"Parlament vyslyšel obavy a posílil ochranná opatření, která by zmírnila tlak na zemědělce v EU, pokud by je ochromil náhlý nárůst ukrajinského dovozu," dodala europoslankyně Sandra Kalnieteová (Jednota/Litva), zpravodajka návrhu. 

Zemědělci prodloužení referenční doby vítají. Mnohem více by jim prý ale pomohlo, aby se obranná opatření vztahovala na obiloviny a olejniny. A ty se do návrhu nevešly. "Což jsou komodity, kterých je v současné době na tom Evropském trhu přebytek a které naopak potřebujeme vyvážet nejen my jako Česká republika, ale obecně Evropská unie, ven z toho jednotného trhu," uvedl Jan Doležal prezident Agrární komory.

Evropská unie zavedla bezcelní styk s Ukrajinou v červnu roku 2022, aby zemi pomohla po napadení Ruskem. Obilí mělo původně přes sedmadvacítku pouze putovat do třetích států. Kvůli volnému trhu prý ale často zůstává v unijních skladech. O prodloužení o další rok bude nyní hlasovat Evropský parlament.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.