"WHO a ECDC situaci v Evropě hodnotí jako začátek chřipkové epidemie, protože dle stanovené definice dva týdny po sobě přesahuje podíl chřipky ve vyšetřených vzorcích z primární péče, tedy od praktických lékařů, určenou desetiprocentní hranici. Taktéž se v Evropě zvyšuje záchyt RS virů," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.
V České republice je ale situace jiná. Výskyt akutních respiračních infekcí u nás totiž nevykazuje výrazné změny a zůstává na úrovni obvyklé pro toto roční období.
"V ČR lze na základě současného vývoje říci, že je relativně nepravděpodobné, že by rozsáhlá chřipková epidemie mohla nastoupit ještě před vánočními svátky," zdůraznil Kynčl.
[chooze:article;value:588255]
Aktuálně je nejvyšší nemocnost v Jihomoravském kraji a po celém Česku cirkuluje směsice původců respiračních onemocnění. "Mezi nimi zejména mykoplazmata, viry chřipky a řada nechřipkových respiračních virů včetně RS virů," upřesnil ústav.
Odborníci proto stále doporučují očkování. "Od 1. 9. 2024 bylo na území ČR naočkováno více než 300 tisíc lidí proti covidu-19 a více než 695 tisíc proti chřipce," upřesnil ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum.
Dětská respirační onemocnění a jejich prevence. Podívejte se na rozhovor s primářkou Mahulenou Exnerovou (12/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.