Lékaři napříč Evropou varují před takzvanými mykoplazmaty, bakteriemi, které způsobují zápaly plic, a to zejména u mladých lidí do 30 let. "Nárůst případů je poměrně značný, v některých zemích až pětinásobný," říká epidemiolog Roman Prymula. Jako příčinu tohoto nárůstu vidí covidovými opatřeními oslabenou imunitu.
"Nákaza se ale nemusí projevit jen zápalem plic. Objevují se i kožní projevy a celá řada lehkých respiračních onemocnění," upozorňuje epidemiolog dále. Jejich léčba přitom není úplně jednoduchá. Některá antibiotika na nemoc totiž vůbec nefungují.
"Buňka mykoplazmat nemá buněčnou stěnu, na rozdíl od mnoha dalších mikrobů. Jenže řada antibiotik, která poškozují právě tu buněčnou stěnu, například penicilin, nemají na mykoplazmata žádný efekt," popsal problém Prymula.
[chooze:article;value:587446]
Působí na ně naopak takzvané makrolidy. Tato antibiotika ale můžou v případě špatného užívání výrazně navýšit odolnost bakterií vůči lékům. Lékaři jsou proto s jejich předepisováním často opatrní.
I proto je nejlepší ochranou proti nákaze prevence, i když v tomto případě nedokáže nakažení stoprocentně zabránit. "Mykoplazmata se šíří našimi sekrety, které vykašláváme. Ochrana před nimi je tedy podobná jako u dalších respiračních onemocnění," tvrdí Prymula. "Je dobré se například vyvarovat kontaktu s osobami, které kašlou," uvedl.
[chooze:article;value:586840]
Podle ředitele Odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví Matyáše Fošuma bychom v rámci prevence nákazy respiračními nemocemi neměli zapomenout na pravidelné větrání místností či na důkladnou a častou hygienu rukou.
"Nezapomínejme na ochranu respirátory, a to zejména při návštěvách zařízení zdravotních či sociálních služeb. Pokud jsme nemocní, zůstávejme doma, nešiřme infekci v kolektivu," prohlásil Fošum dále. Lidem také doporučil používání jednorázových kapesníků.
Pokrok v léčbě srdeční arytmie. Nová metoda českých lékařů je rychlejší a šetrnější (12/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.