Ve Španělsku se rychle rozšiřuje populace motýla bourovčíka jižního, reportuje deník Daily Star. Velké počty jeho housenek zaznamenávají na ostrovech Ibiza, Formentera, Menorca nebo v Murcijském regionu na jihu země.
Housenky jsou známé svým pohybem v dlouhých řetězcích v řadě za sebou a jsou výrazně chlupaté. Právě jejich chlupy jsou ale nebezpečné. Při dotyku může u lidí dojít k podráždění kůže, bolesti očí, záchvatům kašle a alergickým reakcím. Opakovaná expozice může mít i závažnějším důsledky, jako je ztráta vědomí nebo rychlý pokles krevního tlaku.
[chooze:article;value:574734]
Hlavní nebezpečí ale představují pro psy, kteří si k nim mohou přičichnout nebo na ně šlápnout, což způsobí podráždění tlapky, kterou pak olíznou, načež se toxiny přenesou do úst. Mohou mít dýchací potíže, zvracet nebo začít pěnit z tlamy. Pokud se jim nedostane zvěrolékařské pomoci, mohou zemřít, popisuje web The Olive Press.
"Nemusíte si být vědomi, že pes přišel do kontaktu s některou z těchto nebezpečných housenek. Takže pokud začne vykazovat známky slinění, zánětu jazyka nebo kůže kolem nosu, zhoršeného škrábání, nervozity nebo dýchacích problémů, vyhledejte veterináře,“ uvedla španělská veterinární klinika.
[chooze:article;value:550076]
Housenky se běžně líhnou právě v říjnu a přes zimu hibernují. Vzhledem k teplému počasí se ale v jihoevropských destinacích přemnožují. Tamější úřady proto přistupují k boji proti nim za pomoci postřiků. Nejsou nebezpečné jen pro živočichy, dokážou totiž decimovat i stromy.
V Česku a jinde po střední a severní Evropě se vyskytuje příbuzný motýl bourovčík toulavý, jehož housenky jsou stejně jedovaté, uvádí časopis Lesnická práce. Rozšiřuje se právě díky vyšším teplotám.
Ve střední Evropě se rozšířil i nebezpečný brouk. Má dost jedu na zabití člověka (4/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.