"Pokud volby vyhraje Kamala Harrisová, nebo jen těsně prohraje, tak to bude opravdu úctyhodné, co za pár měsíců kampaně dokázala včetně střídání dřívějšího demokratického kandidáta a současného prezidenta Joea Bidena. Ona svou novou roli musela zvládnout opravdu velmi rychle. Celé to je velmi zajímavou kapitolou americké volební historie," říká pro TN.cz amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity.
[chooze:article;value:581282]
Britský Guardian cituje z průzkumu, podle něhož v USA panuje podobná atmosféra jako před útokem na Kapitol po minulých volbách. Může případná prohra Donalda Trumpa opět způsobit něco podobného?
V posledních týdnech a měsících se na sociálních sítích šíří různé dezinformace. Tedy že někdo manipuluje s hlasovacími stroji, kdosi volí víckrát a samozřejmě ve prospěch demokratů. Bohužel se toho dopouští také Elon Musk, majitel sítě X. Dezinformátoři například tvrdí, že už dopředu vědí, jaké budou výsledky hlasování, a pokud to dopadne jinak, tedy ve prospěch Kamaly Harrisové, může to být jedině kvůli manipulaci s hlasy.
Ať to dopadne jakkoli, tábor nespokojených voličů bude pokaždé velký. Může to v nějakém krajním případě vyústit v občanskou válku?
Je tu jeden zásadní rozdíl oproti roku 2020, kdy vedli nespokojení voliči Donalda Trumpa nešťastný útok na Kapitol. Americkou administrativu má pod sebou současný prezident Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová. Nepředpokládám, že by dopustili takové selhání bezpečnostních složek, jako jsme viděli před čtyřmi lety.
Situace s hlasováním může být trochu nepřehledná. Předčasně se volí korespondenčně, část lidí upřednostňuje návštěvu volebních místností.
Ano, to může vytvořit v americké společnosti pnutí. Některé státy nejprve sečtou hlasy pro Donalda Trumpa a teprve potom ty korespondenční pro Kamalu Harrisovou. Je to ale dáno tím, že korespondenční volbu preferují voliči demokratů a do volebních místností chodí více těch konzervativních stoupenců Donalda Trumpa. Nálada ve Spojených státech je velice napjatá i proto, že průzkumy jsou velice vyrovnané.
[chooze:article;value:581160]
Přesto ale podle nich má o trochu větší šance Kamala Harrisová.
Ano, musíme také kalkulovat i s možností statistické chyby. Samotní autoři těchto průzkumů říkají, že po zkušenostech z minulých voleb Trumpa trochu nadhodnocují, protože se minule ukázalo, že ho podhodnotili.
Kdy můžeme očekávat volební výsledky?
To bude záležet na situaci stát od státu. Kratší dobu než minule však budeme čekat na výsledky z Arizony, Nevady a nejspíš i ty z Pensylvánie. Zavedli tam totiž různé postupy, které to umožní. Velmi brzy budou sečtené i hlasy z Floridy, a pokud zrovna tam Kamala Harrisová zaboduje, už ani nebudeme muset čekat na Arizonu s Nevadou. Poměrně jasno tak nejspíš bude už někdy v pět nebo v šest hodin ráno našeho, tedy středoevropského času. Pokud ten výsledek bude opravdu velmi těsný, na výsledky klidně můžeme čekat až do soboty.
Co vás na tom letošním předvolebním klání překvapilo?
Pokud volby vyhraje Kamala Harrisová, nebo jen těsně prohraje, tak to bude opravdu úctyhodné, co za pár měsíců kampaně dokázala včetně střídání dřívějšího demokratického kandidáta a současného prezidenta Joea Bidena. Ona svou novou roli musela zvládnout opravdu velmi rychle. Celé to je velmi zajímavou kapitolou americké volební historie.
Donald Trump se zcela nedrží svých starších, zajetých kolejí.
O ekonomice a imigraci, tedy tématech, s nimiž u voličů zaručeně boduje, už mluví minimálně. Teď spíše opakuje své útoky na ženy či různé urážky.
Trump bude sčítání hlasů sledovat z Floridy, Harrisová z Washingtonu (31/10/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.