Viktora ve vysílání vysvětlil hlavní důvod, proč se ptákem roku stal právě tento konipas. "Konipasi žijí nejčastěji podél tekoucích vod a ty jsou vlastně takovým velkým tématem v rámci ochrany životního prostředí i v rámci zákona na obnovu přírody, který rovněž mezi jinými ukládá povinnost členským státům Evropské unie obnovit sladkovodní ekosystémy ve svých zemích. A konipas je vlastně takovým typickým zástupcem té fauny podél vodních toků," řekl.
Mnozí lidé znají konipasa horského také pod lidovým označením třasořitka. I toto pojmenování Viktora objasnil. Konipas horský totiž téměř nepřetržitě kmitá ocáskem. "Vědci se snaží přijít na to, co je vlastně důvodem, proč takhle pohybuje ocáskem nahoru dolů. A myslí si, že je to proto, aby na sebe upoutal pozornost predátorů, aby byl připraven na jejich útok. Jiné teorie zase mluví o tom, že třese tím ocáskem proto, že plaší hmyz, který sedí na zemi podél těch vodních toků, kterým se konipasi živí. Ale jaká je pravda, to ví asi jenom konipas sám," upřesnil.
[chooze:article;value:490380]
Konipas je pěkně zbarvený pták a můžete jej jednoduše pozorovat i v přírodě. Nejčastěji jej můžete najít třeba u potoků s rychle proudící vodou mezi kameny. "Ale nemusí to být jenom čistě přírodní koryto. Konipasi žijí i v takzvaných technických korytech, tam, kde jsou vyspádované betonové břehy nebo břehy s kamenitými záhozy. Tam všude je konipas doma, takže stačí se jenom pozorně dívat. Ale vůbec nejlepší je si naposlouchat jeho hlas, protože tím hlasem se prozradí zpravidla ještě dříve, než ho objeví vaše oko," poradil Viktora.
Přirozený výskyt konipase horského nejvíce ohrožují zásahy do tekoucích vod. "Samozřejmě může k tomu dojít hlavně tam, kde se třeba ty toky zatrubňují, nebo tam, kde se postaví třeba nějaké vodní dílo, typicky údolní nádrže, které vlastně pohltí mnoho kilometrů přirozeného říčního toku. To všechno může konipase ohrozit, ale stejnou hrozbou jsou například déletrvající období sucha, kterých jsme bohužel v posledních letech svědky, kdy některé menší potoky v letním období prakticky celé vyschnou," dodal Viktora. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.