Ústavní péči pro kojence bude od ledna příštího roku v Česku konec. Nahradit je má péče, která bude více vyhovovat dětským potřebám. V ideálním případě jsou to pěstouni, kteří dokáží opuštěným kojencům nahradit rodinné prostředí.
Podle kritiků kojenecké ústavy totiž omezují dětský vývoj. "Aby se dítěti vyvíjel mozek správně, potřebuje mít jednu konkrétní klíčovou osobu. Říká se tomu vztahová osoba. Když ji nemá, tak dochází k trvalému poškození mozku," řekla ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová.
[chooze:article;value:558162]
Toto poškození se projevuje často i v dospělosti. "Ty děti mají v dospělosti problémy s navazováním vztahů, mají duševní problémy a má to dokonce dopady i na zdraví a imunitu," upozornila Lipová.
V současnosti je v ústavech posledních 200 dětí. Jejich umístěním do rodin se Nadace Sirius zabývá. Na to, aby zbývajícím dětem našli domov, ale už mají jen měsíc a půl. Většinu dětí se podaří vrátit zpět do jejich rodin poté, co se situace v rodině zlepší, další ale musí putovat do jiných ústavů, což se týká zejména starších dětí. Poslední možností je adopce nebo výchova pěstounskou rodinou.
Na celý díl pořadu Za pět minut dvanáct se můžete podívat zde:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.