"Kazachstán je krásný, ale zdejší pivo imitující to naše, je tragické. Všude mají Pragu nebo Žatecky Gus," postěžoval si po nedávné cestě do zahraničí na síti X Miroslav Knapovský.
Podobných značek je plné Rusko s dalšími postsovětskými republikami podle Jana Šuráně, bývalého prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů. "Většinou jsou to ty největší šmejdy, které tam seženete," nešetří kritikou Šuráň.
[chooze:article;value:569263]
Zmiňovaný Žatecký Gus vyrábí ruský pivovar Baltika, jenž ještě nedávno patřil pod křídla dánského koncernu Carlsberg, podle staršího zjištění TN.cz jej už ale nyní v souvislosti se změnou poměrů po vypuknutí války na Ukrajině kontroluje rodina čečenského prezidenta Razmana Kadyrova.
"Carlsberg v Česku vlastní Pivovar Žatec a má určité oprávnění používat označení pro žatecké pivo a využívá toho v Polsku a v Bulharsku, moc velkou kvalitou se ale ty výrobky nevyznačují a hlavně v Rusku český ležák nikdy nepřipomínaly," dodává Šuráň.
[chooze:poll;value:9d1bf8bef1d2ca5e07ddbf5ea241bc287b528afa]
"Na pořád ještě dobré pověsti českého piva ale parazitují výrobci i v dalších částech světa a naše pivovarnictví to silně poškozuje," připomíná Tomáš Maier, agrární ekonom z České zemědělské univerzity.
"Některá česká piva se ale v zahraničí vyrábí legálně na základě licence. V tomto směru je poměrně úspěšný Kozel například v Bulharsku a v Rumunsku a není to žádná lumpárna jako v případě Žateckého Gusu," vysvětluje Maier.
Češka v Koreji narazila na nevšední potraviny. Mají chutnat jako naše pivo (11/3/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.